Češi si osvojují nový přístup k venkovní relaxaci a místo tradičních bazénů volí přírodní koupací jezírka. Mají mnoho výhod.
„Všiml jsem si, že na vašem magazínu hodně sledujete trendy, tak bych pro vás měl taky jedno zajímavé téma,“ – tak začínal e-mail, který nám do redakce poslal akvaponista Karel Z. z Brna. A protože byl opravdu zajímavý, rozhodli jsme se ho s vámi sdílet.
Přírodní trendy prostě letí
„Jde o to, že mám v posledních cca dvou letech mnohem více práce než dřív,“ pokračuje. „Jako akvaponista se mimo jiné zabývám i tvorbou různých jezírek. A zatímco ještě donedávna poptávaly moje služby spíš firmy a města, dnes se trend úplně obrací. Zvou si mě totiž soukromníci – a nechtějí jen tak obyčejná jezírka, ale rovnou ta koupací. A já tomu vlastně docela rozumím.
Na rozdíl od tradičních bazénů, které často narušují přirozený ráz krajiny (určitě jste už viděli zahrady, kde velký modrý bazén uprostřed působil doslova jako pěst na oko), totiž přírodní koupací jezírka hladce zapadnou prakticky do jakéhokoli prostředí. Vlastně jsem ještě nenašel místo, kam by se nehodil.“
Proč si na zahradu pořídit koupací jezírko
„Vytvářejí vizuálně příjemný prostor, který doplňuje zahradní zeleň, takže vše vypadá naprosto přirozeně (to potvrzuje i web LandMarc). Navíc jsou atraktivní nejen v létě, ale zůstávají poutavým prvkem po celý rok. A vůbec nezáleží na tom, jestli do nich dáte ryby nebo ne.“
Zdravější koupání, bez potřeby chemikálií
„A je to samozřejmě i ekologická stránka. Tradiční bazény se při udržování čisté vody ve velké míře spoléhají na chlór a další chemikálie (a musíte okolo nich neustále poskakovat, aby byly nějak kloudně funkční). To jezírko se po jednom nebo dvou letech zaběhne tak, že vám bude stačit jen občas protrhat rostliny a odstraňovat spadané listí. A bez chemikálií se obejdete.
Voda v nich je totiž filtrována přirozeně prostřednictvím pečlivě naplánovaného ekosystému, který zahrnuje vodní rostliny, písečné a štěrkové lavice apod. A právě na tomhle bodu podle mě řada lidí vyhoří. Aby to totiž fungovalo, musíte přesně vědět, co a jak. Jen udělat díru v zemi a osadit ji nějakým rákosem totiž zdaleka nestačí. Pokud k tomu však pro začátek pustíte profíka, získáte funkční dekoraci zahrady na dlouhá léta. A investice budou určitě menší než do bazénu (podobně o tomto trendu hovoří i odborníci z webu TheEnglishHome).“