Důležité je česnek vždy udržovat maximálně v suchu, aby se zabránilo vývoji plísní nebo klíčení – s obojím může pomoci manganistan.
Uchovávání česneku a zachování jeho čerstvosti a chuti po delší dobu je umění, které naši předkové ovládali pomocí jednoduchých, ale účinných metod. Mezi ty stále oblíbené se řadí i použití manganistanu draselného.
Uchovávání česneku pomocí manganistanu
Připravte slabě růžový roztok rozpuštěním 1 čajové lžičky manganistanu draselného v 10 litrech vody. Zředěný roztok je dostatečně silný na to, aby dezinfikoval, ale zároveň ho nijak nepoškodil. Určitě se nesnažte účinky manganistanu vylepšit díky jeho vyšší koncentraci – z výsledku byste byli velmi pravděpodobně spíše zklamaní.
Palice ponořte do roztoku na dobu nejvýše 2 až 4 minut. Ano, i tato krátká doba postačuje k tomu, aby roztok pronikl do zeleniny a neutralizoval potenciální ohniska chorob, která by mohla zkazit vaši uskladněnou úrodu. Po namočení je ovšem velmi důležité nechat česnek důkladně vysušit. I zbytková vlhkost totiž může vést ke vzniku plísní a kažení. Ošetřený česnek skladujte na chladném a suchém místě. Správné větrání je totiž tou nejlepší prevencí proti obávané hnilobě.
Domácí česnek versus česnek z dovozu
Dovážený česnek, obvykle vizuálně dokonalý, je sice dostupnější a levnější, ale většinou nemá tak výraznou chuť jako česnek domácí, jak uvádí web Vlasta. A skladování mu na kráse opravdu nepřidá – ba spíše naopak. A jak ho poznat? Obvykle bývá více do fialova a při přičichnutí ucítíte slabé nebo žádné aroma. To se však podle mých zkušeností může stát i u česneku od farmáře, pokud má opravdu tuhou slupku. Nejlepším řešením je proto nakupovat přímo od místních zemědělců nebo z důvěryhodných zdrojů, jedině tak si můžete být jisti pravostí a kvalitou.
Skladování česneku v copech
Oblíbeným a estetickým způsobem skladování česneku je také jeho zaplétání do copů. „Česnek zapletený do copů neslouží jen jako rustikální dekorace, ale také šetří místo. Ve spíži ho prostě pověsím na hřebík nebo skobičku a místo na poličce využiju pro něco jiného,“ radí naše stálá čtenářka Milada T. z Dobříše.
Jak na to poradil web TopRecepty. Ořízněte kořeny a palice očistěte. Poté rozdělte česnek na tři části, položte je na sebe jako na začátek copu a pak je spleťte dohromady. Tato metoda je vhodná zejména pro odrůdy česneku s tvrdým krkem a také pro nepaličáky (více jsme o ní psali zde). A vyzkoušet můžete i skladování česneku v mrazáku, podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů, které ho učiní ještě chutnějším.