Horší než kůrovec: Na českých stromech se rozšířilo jmelí, které dokáže zničit každý strom

Jmelí se nezadržitelně šíří Českem. Může za to aktuální počasí a také nedůslednost majitelů zahrad a městských parků.

Horší než kůrovec: Na českých stromech se rozšířilo jmelí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jmelí, jehož název často vyvolává představu sváteční zimní pohody, v sobě skrývá i temnější stránku – je to totiž poloparazitická rostlina, která dokáže oslabit a dokonce zničit své hostitelské stromy, jak píše web TreeShepperds. A to i na vaši zahradě.

Botanické pozadí: Pochopení jmelí

Tato rostlina není plně parazitická, ale spíše hemiparazitická, protože je schopna fotosyntézy, ale je zároveň značně závislá na svém hostiteli, pokud jde o vodu a základní živiny. Rostliny jmelí jsou stálezelené a udržují si fotosyntetickou aktivitu po celý rok, dokonce i v hluboké zimě, kdy jejich hostitelé přežívají v klidovém stavu.

A kde se tito parazité na našich dřevinách vezmou? Semena jmelí roznášejí především ptáci, kteří se živí bobulemi a poté semena vylučují na větve vhodných hostitelských stromů. Tato semena vyklíčí a vyšlou kořínky zvané haustoria, které proniknou kůrou stromu a napojí se na jeho cévní systém. Toto spojení umožňuje jmelí z hostitele získávat vodu a minerální živiny.

Podzimní postřik na stromy: Mech a lišejník hynou díky síranu železnatému

Dejte sbohem otravnému lišejníku na stromech. Ne nadarmo používají zahradníci k jeho zničení jedlou sodu

Tato rostlina není plně parazitická, ale spíše hemiparazitická, protože je schopna fotosyntézy, ale je zároveň značně závislá na svém hostiteli iZdroj fotografie: Freepik
Tato rostlina není plně parazitická, ale spíše hemiparazitická, protože je schopna fotosyntézy, ale je zároveň značně závislá na svém hostiteli.

Vliv na stromy: Pomalé udušení

Napadení jmelím může vést podle webu ArboriLogical k postupnému zhoršování zdravotního stavu hostitelských stromů. Příznaky nemusí být patrné okamžitě, ale v průběhu času může silné napadení strom výrazně oslabit. Mezi nejzřetelnější příznaky patří např:

  • Deformace větví: Jak jmelí roste, může způsobovat bobtnání a deformaci větví a vytvářet abnormální růstové vzory.
  • Snížená vitalita: Stromy se silným zatížením jmelím mohou vykazovat známky stresu, jako je třeba zmenšená velikost listů, změna barvy a snížená hustota koruny.
  • Zvýšená náchylnost: Stromy oslabené parazitickým zatížením jsou náchylnější k sekundárním infekcím a stresovým faktorům prostředí.

Regionální potíže: Ohniska výskytu jmelí

Některé regiony jsou napadením jmelím zatíženy více. Nejhůře jsou u nás postiženy lužní lesy v okolí Zlína, Kroměříže a Olomouce, ležící v nadmořské výšce pod 300 metrů. Stromy v těchto oblastech, které již byly v minulosti stresovány chorobami a změnami prostředí, jsou vůči jmelí obzvláště zranitelné.

Skrytá symbolika vánočního jmelí – čerstvá forma k vám domů přinese docela jiná pozitiva než jmelí zlaté

Jmelí nepostihuje všechny stromy stejně, některé druhy jsou vůči němu odolnější než jiné. Toho lze využít na zahradě. iZdroj fotografie: Freepik
Jmelí nepostihuje všechny stromy stejně, některé druhy jsou vůči němu odolnější než jiné. Toho lze využít na zahradě.

Jak bojovat proti jmelí

V případě malého napadení může být účinné odstranění keřů jmelí i s napadenými větvemi (v zimě ho můžete použít jako dekoraci vánočního stolu, jak už Chalupáři-Zahrádkář psali). Pomáhá také zlepšení celkového zdravotního stavu stromů, což může zvýšit jejich odolnost nejen vůči jmelí, ale i vůči jiným škůdcům a chorobám. Zásadní význam má přiměřené hnojení, zalévání a výživa. A pamatujte si, že čí dříve zasáhnete tím spíše se s invazí této nepříjemné rostliny úspěšně vypořádáte.

Jaké škody páchá jmelí na vaši zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články