Pokud také nemáte rádi zbytky kávy ve svém šálku, pak určitě používáte kávový filtr. Vyhodit ho by však byla opravdu škoda.
Milovníci čerstvě mleté kávy, kteří jakékoliv instantní náhražky obvykle obchází velkým obloukem, mívají doma kávové filtry ve značné zásobě. Ty použité však obvykle jednoduše vyhazují do koše, aniž by se nad tímto krokem jakkoliv zamýšleli. Pokud mezi ně také patříte, zkontrolujte, zda nemůžete kávové filtry ještě nějak využít. Skvělou službu vám dokážou udělat například ve chvíli, kdy potřebujete dodat vitalitu svým pokojovým rostlinám.
Jak vznikl kávový filtr
Vnímáme ho jako samozřejmost, ovšem není to pravda. Za jeho výrobou stojí milovnice kávy z Drážďan jménem Melitta Benz. Kávu milovala, ale velmi jí vadilo, že se musí v šálku potýkat se zbytky zrnek. Proto jednoho dne vzala obyčejný savý papír ze školního sešitu svého syna, vložila ho do šálku, a problém byl vyřešen. A protože se tento vynález setkal s kladným ohlasem u mnoha jejích kamarádek, požádala si jednoduše v roce 1908 o patent a úspěšný vynález byl na světě.
Jak pomůže kávový filtr rostlinám
Ovšem kromě zachycení zrníček kávy (a jiných nečistot) má kávový filtr i další skvělou vlastnost – dokáže totiž skvěle pohlcovat vlhkost. A právě díky této vlastnosti vám může skvěle pomoci při péči o vaše pokojové rostliny. Pokud ho totiž umístíte do květináče před tím, než do něj nasypete zeminu a zasadíte rostlinu, postaráte se o to, že bude substrát mnohem lépe zadržovat vodu a vaše rostlina nebude trpět žízní
Navíc filtr zabrání i vypadávání substrátu z květináče odtokovým otvorem, což vám ušetří hodně potíží. Je samozřejmě možné otvor v květináči překrýt třeba kusem keramiky nebo jinou zábranou, ta však nemá pro zdraví rostliny takové benefity, jako právě kávový filtr. Jeho instalace se navíc postará o to, aby nebyla rostlina nikdy přemokřená v případě, že ji zalijete víc, než byste chtěli. Kávový filtr bude totiž zálivkovou vodu uvolňovat postupně a zabrání tak přemokření kořenů.
Jak hnojit rostliny kávou
Ovšem pro péči o pokojovky můžete použít i kávu jako takovou. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných živin. Jde zejména o vitamíny skupiny B, například:
- vitamin B1 (thiamin),
- vitamin B2 (riboflavin),
- vitamin B5 (kyselina pantothenová),
- vitamin B3 (niacin),
- kyselina listová (vitamín B9 nebo folát),
Ovšem najít v ní lze i mangan, draslík nebo hořčík, a to v opravdu vysokém množství. Jedna lžička kávy za měsíc dodá menší rostlině dostatek živin k jejímu dalšímu vývoji.
Které rostliny hnojit kávou
Musí jít o ty kyselomilné. Z těch, které se pěstují doma, je to například pokojová azalka (Azalea), lilie (Lilium), hyacinty (Hyacinthus) apod. Z venkovních rostlin pak kávu docela jistě ocení:
- brusnice chocholičnatá alias borůvka (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
- pomněnky (Myosotis)
- rododendron (Rhododendron)
- chryzantéma (Chrysanthemum)
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
- vřesy (Calluna L.)
- brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
- vřesovec pleťový (Erica carnea)