Pes v bytě: Jaká plemena nejsou přizpůsobena životu ve čtyřech stěnách

                   

I když je v současnosti velmi populární chovat psy leckdy i v poměrně malých bytech, existují plemena, kterým tento způsob života rozhodně nevyhovuje. Vyplatí se s nimi proto seznámit ještě předtím, než se do koupě svého prvního čtyřnohého mazlíčka pustíte. V bytě totiž bývá málo místa a omezený prostor pro pohyb, na což mohou některá plemena zareagovat dokonce až agresivitou. Předejít tomu lze výběrem těch správných.

Husky se do paneláku nehodí

Prvním plemenem, na které se dnes podíváme blíže, je sibiřský husky. Je to poměrně velký pes, který pochází z oblastí severní Sibiře. Jde o psa, jenž je zde po staletí chován místní komunitou a to nikoli pro zábavu, ale pro práci. Slouží totiž především k tahání saní. Díky tomu se tento nádherný pes může obvykle pyšnit velkou fyzickou silou a vytrvalostí. Ale nechybí mu ani schopnost adaptace na různé měnící se podmínky.

iZdroj fotografie: Pixabay

A abychom nezapomněli, pyšní se také velkou zvědavostí na svět, což může být v malém bytě spíše ke škodě než ku prospěchu. A právě proto se tu husky nebude cítit pohodlně, protože tu jednoduše nebude mít dostatek podnětů ke zkoumání. A jedna nebo dvě krátké procházky denně mu ke spokojenosti rozhodně nestačí. Pokud byste se do toto přece jenom chtěli pustit, pak mu musíte každý den zajistit velkou dávku náročné fyzické aktivity.

Jack Russell teriér v bytě zdivočí

I když je tento pejsek na první pohled poměrně malý, ve skutečnosti jde o energického mazlíka, který doslova miluje pohyb všeho druhu. To je hlavní důvod toho, proč se tito teriéři nehodí do malých bytů v panelácích. Jejich hlavním problémem je to, že na tak omezeném prostoru nedokážou vybít energii a vy se tak nevyhnete různým nepříjemným příhodám v podobě zničených předmětů nebo dokonce nábytku.

iZdroj fotografie: Pixabay

V praxi se tak mnohem lépe osvědčuje velký dům se zahradou. Byla by však chyba myslet, že tohle mu ke spokojenosti stačí. Velká zahrada sama o sobě nedonutí psa dovádět. Naopak tu bude jen bezcílně běhat, což příliš energie nespálí. Je tedy zcela závislý na svém majiteli, s nímž bude chtít trávit čas například při sportovních hrách nebo alespoň při dlouhých procházkách. Ty byste mu proto neměli odpírat, ani když je celý den takříkajíc venku.

Akita-inu je spíše venkovní pes

Než si tohoto psa pořídíte, měli byste vědět, že akity jsou přirozeně „toulavá“ zvířata, která ze všeho nejraději tráví svůj čase volné přírodě. Pokud jim dáte možnost, pak každý den bez potíží ujdou nebo uběhnou mnoho kilometrů. Potřebují především hodně čichových podnětů, takže je nerušte, i když očichávají už nejméně padesátý patník nebo pařez v pořadí. Budou pak spokojenější a procházku si o to více užijí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dlouhé procházky a pobyt ve venkovním prostředí však plní kromě zdravotního hlediska také ještě jednu opravdu důležitou funkci – pomáhají jim se socializovat a navázat kontakt s majitelem. Společné poznávání nových míst v nich totiž buduje jedinečné souznění s jejich majitelem. Pokud nechcete. Aby se vaše akita nudila, musíte také čas od času změnit trasu procházky a dopřát jí tak další podněty k prozkoumávání.

Chov dobrmana v bytě

Dalším psem, kterého rozhodně k chování doma nedoporučujeme, je dobrman. Jde o poměrně mladé plemeno. Stvořil ho vymahač dluhů a výběrčí daní Frederick Ludwik Dobrman z Durynska, a to v 19. století. Potřeboval k sobě totiž silného a spolehlivého parťáka. Brzy se mu podařilo vyšlechtit opravdu silného, odolného a agresivního hlídacího psa, což bylo přesně to, co pro svou bezpečnost potřeboval.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dobrman v podstatě vznikl křížením manchesterského teriéra a greyhounda a na první pohled proto působí hrdě a mimořádně elegantně. Oblibu si toto plemeno získalo především v meziválečných letech a řadí se do stejné kategorie jako například rotvajler a francouzský ovčák. Nepřekvapí tedy, že se rozhodně nehodí pro chov v bytech. Potřebuje hodně prostoru a příležitostí k pohybu, za něž se však odvděčí vděčností a poslušností.

Anglický buldok a chov v bytě

Věřte nebo ne, ale dříve bylo toto plemeno sportovní a krásné. Dnes jde spíše o zdegenerované jedince, kteří sice vypadají roztomile, ovšem ve skutečnosti je trápí celá řada problémů a potíží. Jsou to jsou středně velcí psi, které bezpečně poznáte podle charakteristických kožních záhybů především na hlavě. Kdysi byli využíváni k boji s býky, dnes se řadí spíše do kategorie klidných a mírných psů vhodných k deštěm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mají však rádi pestrost a té se jim v bytě nedostává. Navíc v pozdějších letech věku trpí dysplasií kloubů a dalšími zdravotními obtížemi, kvůli nimž pro ně bývá obtížné překonat schody. Budete je tedy muset chtě-nechtě do bytu i z bytu nosit. A myslete také na to, že jde o plemeno, které nade vše miluje kousání a žvýkání čehokoli, takže pokud nechcete, aby vám rozkousal nábytek nebo boty, budete mu muset pořídit ty správné hračky.

Jaký máte názor na chov psů v panelákových bytech?

A jaká plemena se naopak do bytu hodí? Nechte si doporučit dvacet nejlepších
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články