Proč si nechávat v zásobě lahev Coca-Coly: Při nejhorším poslouží jako hasicí přístroj

Docela obyčejná láhev limonády může posloužit jakou nouzový hasicí přístroj. Dokáže tak zabránit mnohem většímu nebezpečí.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamaki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblíbené šumivé limonády jsou obvykle obviňovány z celosvětové epidemie obezity a jiných negativních jevů. Ovšem mohou mít i veskrze praktické využití – skvěle vám pomohou třeba v případě požáru. Jde samozřejmě o nouzové využití a sázka na hasicí přístroj bude vždy lepší, ovšem stejně se vyplatí tento postup znát. A samozřejmě je vždy nejlepší si ho předem natrénovat – nebudete pak v případě požáru panikařit.

Použití limonády místo hasicího přístroje

Pro začátek je důležité zdůraznit, že použití lahve Coca-Coly jako hasicího prostředku rozhodně nelze doporučit. Ovšem pokud se ocitnete v extrémní nouzi a nemáte jinou možnost, můžete se pokusit použít láhev šumivé limonády jako nouzový hasicí prostředek. Následující kroky vám mohou při takové situaci pomoci:

  • Zkontrolujte, zda se jedná o požár, který je možné hasit pouze malým množstvím tekutiny.
  • Pokud hoří větší plocha nebo máte podezření na nebezpečí výbuchu, neměli byste se pokoušet hasit požár sami. Místo toho zavolejte pomoc.
  • Láhev několikrát dobře protřepejte
  • Následně uvolněte víčko – ale jen částečně, aby voda začala stříkat po okolí.
  • Spolu s ní bude z láhve unikat i oxid uhličitý.
  • Obojí dohromady se pak postará o rychlé odstranění požáru.

Pro jistotu si však zopakujte i další zásady zvládání požáru.

Obyčejná lahev s limonádou může ochránit bezpečí celé rodiny iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o hašení limonádou

Pokud máte pocit, že jste dokázali oheň potlačit, nechte postiženou oblast zcela vychladnout a ujistěte se, že jsou plameny opravdu plně uhašeny. Poté ještě pro jistotu kontaktujte hasičskou službu, aby provedla kontrolu. Tento postup samozřejmě funguje jen při hašení malých ploch a rozhodně se vždy vyplatí si celý postup natrénovat předem.

V nouzi pak budete vědět, jak ho použít. Pro jistotu je však doma vždy vhodné mít profesionální hasicí přístroj a spolu s ním i profesionálně instalovaný hlásič požáru. Obojí vás dokáže před nebezpečím ochránit mnohem lépe než populární limonáda. Tu lze použít opravdu jen jako nouzové řešení.

Použití šumivé limonády jako čističe

Nejpopulárnější šumivou limonádou je rozhodně Coca-Cola. Skvěle se hodí například k odstranění skvrn na kobercích. Pokud máte na koberci skvrny od vína, kávy nebo jiných tekutin, zkuste na ně nalít Coca-Colu a nechat ji působit několik minut. Poté skvrny opláchněte čistou vodou a nechte je vyschnout. Ale uplatníte ji i při úklidu, tento nápoj totiž obsahuje kyselinu fosforečnou, která může pomoci odstranit zbytky vodního kamene a usazenin v toaletní míse. Nalijte asi půl litru Coca-Coly do mísy, nechte působit alespoň hodinu, a poté toaletu opláchněte.

Tyto běžné věci mohou v domácnosti způsobit požár iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud máte v koupelně nebo na terase nábytek nebo doplňky z kovu, které jsou rezavé, může vám Coca-Cola pomoci i s tímto problémem. Nalijte ji přímo na postižené místo a nechte působit několik minut, poté opláchněte a osušte. Skvěle se hodí i k odstraněním usazenin a mastnoty z trouby. Jednoduše potřete vnitřek trouby touto limonádou, nechte působit asi hodinu, a poté opláchněte čistou vodou.

Podívejte se, jak to celé funguje, v podání profesionálních hasičů

Jaké jsou vaše triky pro použití oblíbené Coca-Coly?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články