Možná vás někdy zajímalo, proč má hliníková fólie lesklou a matnou stranu. Není to kvůli různému použití, jak si lidé myslí.
Nejrůznějších hacků a triků s použitím alobalové fólie existuje na internetu dost a dost. A řada z nich je také velmi účinná. Některé z nich však využívají toho, že je jedna strana alobalu matná a druhá lesklá. Opravdu je takto vyroben kvůli tomu, aby mohly být pozitivně ovlivněny jeho vlastnosti? Nebo jde jen o „pozůstatek“ použitého výrobního postupu?
Proč má alobal různé strany
Pokud se v těchto vodách alespoň trochu pohybujete, pak víte, že druhá možnost je správně. Během výrobního procesu jsou totiž vždy zpracovávány najednou dvě vrstvy alobalové fólie – jinak by mohlo dojít k prasknutí materiálu vlivem přílišného napínání. A právě strana, kterou jsou otočeny k sobě, je ta, která se ve výsledku jeví jako matná. Žádný trik v tom tedy nehledejte.
Jak používat lesklou stranu
Při pečení masa, ryb a jiných potravin na grilu nebo třeba v obyčejné kuchyňské troubě dejte pozor na to, abyste alobal používali správně. Jednotlivé položky do něj zabalte tak, aby se dotýkaly jeho lesklé strany. A proč je třeba dát pozor právě na tento bod? Tato část hliníkové fólie je zodpovědná za udržení tepla, a právě díky tomu se vaše jídlo propeče rovnoměrně a efektivně.
Použití matné strany alobalu
Pokud naopak chcete potraviny uložit v hliníkové fólii třeba do lednice, pak je zabalte tak, aby byly v kontaktu s matnou stranou. Tento šikovný způsob totiž snižuje možnost zahřátí jídla, protože tato strana fólie je jednoduše lépe nepropustná pro teplo. Potraviny tak v lednici (i kdekoliv jinde) zůstanou déle čerstvé. Za zmínku stojí také to, že alobal je také značně nepropustný vůči vodě, vzduchu a světlu, což znamená, že jídlo uložené v lednici díky němu nijak neabsorbuje pachy a vlhkost zvenčí.
Kdy není vhodné použít alobal
Ne vždy se však doporučuje tento materiál používat. Například rozhodně není vhodný do mikrovlnné trouby, stejně jako například kovové nádobí nebo to, zdobené zlatými proužky. Nádoba se pod vrstvou alobalu stejně neohřeje, a kov navíc negativně ovlivňuje provoz samotné mikrovlnné trouby (což se pravděpodobně projeví jiskřením).
Hliníková fólie se také nikdy nesmí kombinovat s kovovým nádobím, například miskou. Mezi nimi totiž může proběhnout nepříjemná chemická reakce, při které se uvolňují sloučeniny, jež mohou mít za následek výskyt kovové chuti v uskladněném jídle.
Jak upéct kuře v alobalu
Maso marinujte ve svém oblíbeném koření nebo ho alespoň potřete ochuceným olejem. Poté ho pevně zabalte do alobalu (lesklou stranou dovnitř, jak jsme již zmínili) a vložte ho do trouby předem vyhřáté na 180 stupňů Celsia. Doba pečení závisí na velikosti masa, ale například u kuřecích prsou se obvykle se pohybuje kolem 20 až 30 minut a kolem 40 minut u stehna dalších částí kuřete. Celé kuře si pak podle hmotnosti vyžádá asi 60 minut pečení.