Na podzim se obtížný hmyz stahuje do bytů a domů: Lékárenský přípravek odežene otravné škůdce už za pouhých 24 hodin

Hmyz není vždy tím, co bychom v domácnosti vítali. Někdy však stačí jen málo a můžete ho z domácnosti bez potíží vypudit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se s blížící se zimou začínají venkovní teploty snižovat, míří řada hmyzích druhů dovnitř. Ne vždy jde však o společníky příjemné – zejména komáři dokážou poslední podzimní dny značně znepříjemnit. Existuje však levný prostředek, který je z vašeho domu rychle vyžene.

Kafrový olej proti komárům

Pokud nechcete, aby vás tento nepříjemný hmyz obtěžoval, pak si pořiďte levný kafrový olej, který se dá pořídit v každém lepším obchodě s bylinkami a obdobným zbožím. Stačí ho jen opravdu málo. Do misky nalijte asi 30 ml vody a přidejte 3 kapky kafrového oleje. Toto „vonítko“ poté umístěte do okna. Vyrobte si jich tolik, abyste pokryli všechna okna v bytě. A uvidíte, že se vám obtížný hmyz bude až do zimy vyhýbat.

Levná past na komáry

Chcete-li si vyrobit domácí past na hmyz doma, budou vám stačit jen ty nejjednodušší nástroje a materiály. Pro začátek vezměte obyčejnou plastovou láhev a odřízněte jí hrdlo. Tento díl ovšem v žádném případě nevyhazujte, bude se ještě hodit. Do spodní části PET lahve nalijte 200 ml teplé vody. V ní pak rozpusťte 50 gramů cukru.

Po vychladnutí přidejte do budoucí pasti ještě 1 gram droždí. Obsah nádoby není nutné míchat, droždí se rozpustí docela samo. Poté odříznutou část vložte do lahve hrdlem dolů a vše zabalte do novin. Nakonec umístěte tuto past na tmavé místo. Komáři se do ní brzy chytí a utopí se.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na komáry pomohou i svíčky

Chce něco dekorativnějšího? Vyrobte si originální aromatické svíčky, které při hoření nejen krásně voní, ale také odpuzují komáry a spolu s nimi i mouchy a další hmyz. Z pomerančů odřízněte horní část a vydlabejte veškerý obsah až na bílou kůrku. Poté si vezměte 5 naftalenových kuliček, vložte je do sáčku a rozdrťte je válečkem.

Do pomeranče nasypte pět lžic mleté kávy a poté na ni nasypte 1 lžičku naftalenu. Nakonec do svíčky nasypte mletou kávu až po vrch a zapíchněte do ní 8 až 10 hřebíčků. Do středu také vložte knot a zapalte. Je to velmi jednoduchý a účinný odpuzovač hmyzu se skvělou vůní, který vám navíc dlouho vydrží a je opravdu levný na přípravu.

Další prostředky proti komárům

Skvělý je například mátový olej. A jak ho použít? Zřeďte malé množství mátového oleje s vodou v poměru 1:1. Směs nalijte do rozprašovače. Tento jednoduchý prostředek nastříkejte na okenní rámy a okolo dveří. Rychle vás zbaví nenáviděných pavouků. Velmi dobrým odpuzovačem je také ocet, který se stane dobrou náhradou za mátový olej. Jednoduše nalijte trochu octa do rozprašovače a postupujte stejně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda proti hmyzu

Místa, kde se v domácnosti vyskytuje hmyz, posypte běžnou jedlou sodou. Soda absorbuje vlhkost a odpudí škůdce. Velmi dobře pomůže také levandule, rozmarýn a eukalyptus. Přidejte několik kapek všech tří olejů do 250 ml vody a poté směs nastříkejte například na postel nebo pohovku, za níž by se mohl obtížný hmyz skrývat.

Máta proti obtížnému hmyzu

Mravenci, mouchy a komáři nesnáší vůni máty, ale odpuzuje dokonce i myši. A jak tuto bylinku použít? Trsy suché máty rozložte do skříní, v nichž se vyskytuje hmyz. A osvědčeným prostředkem proti mravencům je zase kajenský pepř. Vyžene je i z míst, odkud se za obvyklých podmínek vyhnat nedají.

Jak bojujete proti nechtěnému hmyzu v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články