S pěstováním hortenzií opatrně, hrozí pokuta ve výši 30 000 Kč

Namnožit si hortenzii pro vlastní účely je zcela legální. Oproti tomu jejich prodej na trhu či na internetu vás může přijít velmi draho.

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco zima se neúprosně blíží a práce na zahradě se v tomto kalendářním roce chýlí ke svému konci, je čas pomalu přemýšlet nad tím, jak zahradu obohatit v jarním období. Ať už plánujete koupit nový strom, keř, či dělat větší úpravy, jistě se těšíte, jak se takovou změnou zahrada promění k lepšímu. Další možností je vypěstovat si vlastní rostliny pomocí řízků. S tím buďte ale opatrní. Pokud se to bude týkat pouze zvelebení vaší zahrady, je to v pořádku. Pokud se ale chystáte řízky prodávat ve velkém, může vás překvapit vysoká pokuta.

Řízky z hortenzie neprodávejte

Hortenzie jsou pro mě asi nejkrásnějšími keři. Jejich bohaté květenství jsou krásnou ozdobou každé zahrady, ale i květináče na terase. Vyjímají se také v řezaných vazbách. Pokud si chcete z hortenzie udělat řízky, nechat je zakořenit a zasadit je na zahradě, nebo jimi obdarovat své blízké, nic vám nehrozí. Pozor ale na jejich prodej. Ten by vás mohl stát až 30 000 Kč. Ať už by případný prodej probíhal na trhu, či například na internetových bazarech, fórech a ve speciálních skupinkách v rámci sociálních sítí, prodej řízků z hortenzie je napadnutelný.

V dobré víře přivydělat si pár korun by se vám tato aktivita mohla ve výsledku pořádně prodražit. Jak uvádí web Extension.Colostate, pěstitel, který hortenzie vyšlechtil, má výhradní právo je prodávat a může požádat soud o vydání soudního příkazu za porušování vlastnického práva. Zjednodušeně tedy musíte tedy mít jeho písemný souhlas, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. A to platí vlastně o množení jakéhokoli unikátního kultivaru.

Jak ovlivnit barvu květu hortenzií? Návod na modré, fialové nebo sytě červené květy

Ideální čas na množení hortenzií

O tom, že je vhodné udělat si řízky hortenzie v zimním období, informuje web Porady.Interia. Keř je ve fázi vegetačního klidu, navíc budou mít řízky dostatek času na zakořenění. Vyberte takové větve, které nejsou dřevnaté a ideálně nekvetoucí. Šikmým řezem uřízněte výhon dlouhý přibližně 20 cm. Řízků udělejte pro jistotu více, ne každý z nich zakoření. Nádobu naplňte vlhkým pískem, který výborně drží vlhkost a spodní části výhonů do nich zabořte tak, aby se výhony nedotýkaly. Písek se mně osobně osvědčil mnohem více, než třeba rašelina.

Růžový květ hortenzie iZdroj fotografie: Piqsels
Ideální doba na množení hortenzií je v zimě

Takto řízky skladujte například ve sklepě či garáži, důležitá je stálá teplota v rozmezí 0–5 °C. V druhé polovině března jsou sazenice připraveny na přesazení do zákonu. Hortenzii se bude dobře dařit v polostínu a v dobře vyživené a propustné půdě. Potřebují vlhkost a také pravidelné hnojení. Na to se výborně hodí například kávová sedlina, o čemž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. „Hortenzie preferují mírně kyselou půdu, hnojení kávovou sedlinou je proto ideální. Navíc je to levné řešení,“ říká dlouholetá zahradnice, paní Ludmila S. z Polné.

Kdy děláte řízky hortenzií vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články