Proč dávat sůl do trouby: Rozmnoží teplo a jídlo se jen tak nepřipálí

Sílu soli není radno podceňovat. Pomůže například také rovnoměrnému použití trouby, jejíž životnost se tak mnohonásobně zvýší.

i Zdroj fotografie: Freepik.com
                   

Trouba se řadí mezi spotřebiče, bez kterých si většina lidí neumí život už ani představit. I já mám v oblibě jednoduchá jídla z trouby, která dám do pekáče a nehromadí se mi v kuchyni talíře, misky a hrnce. Někdy se ale stává, že trouba nepeče rovnoměrně a i když dodržte postup z receptu, jídlo, či například pečivo, může být nedopečené, nebo naopak připálené. Nemusí se však jednat o vaši kuchařskou neobratnost.

Síla soli umocní požitek z pečení

Za nerovnoměrným propečením často stojí trouba, která pomalu ale jistě dosluhuje. „Pořád jsem se divila, proč mi trouba peče tak zvláštně, ale všimla jsem si, že horní spirála není funkční. Vyměnila jsem ji a zase jede jako nová,“ napsala naše čtenářka paní Ivona M. z Českých Budějovic. Než ale vyměníte nějakou tu součástku, nebo rovnou kus za kus, vyzkoušejte jeden trik. Spočívá v umístění rovnoměrné vrstvy soli na dno trouby.

Tu můžete umístit například na plech. Jak uvádí web OčníLékařFM, sůl napomůže rovnoměrně rozložit teplo, podobně jako například cihla. Trouba tak bude hřát ve všech místech stejně a výsledný pokrm tak bude upečený tak akorát. Sůl má vůbec nesmírně velkou moc a je užitečným pomocníkem v domácnosti. Chalupáři-Zahrádkáři ji doporučují jako užitečný čistič toalety a pomůže vymýtit ze zahrady i slimáky.

Jednoduchý trik na čištění trouby

Do trouby dala igelitové sáčky, brzy se zbavila všech spálenin

Další využití soli v domácnosti

Tato levná surovina najde právoplatné místo v každé domácnosti i z jiných důvodů, než je pouhopouhé ochucení jídla. Web ProŽeny ji například doporučuje pro docílení lesklých oken. Dalším benefitem pak je, že v zimě jen tak nezamrznou a v létě se na nich nebude usazovat nevzhledný pyl. Stačí na jejich umytí použít vlažnou vodu s hrníčkem soli.

Muž umývá okno iZdroj fotografie: Piqsels
Přidáním soli do vlažné vody se budou okenní tabule jen lesknout

Také funguje jako výtečné přírodní bělidlo, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili. Bílé prádlo po opakovaném praní získá nehezký šedivý vzhled a časté jsou také zažloutlé skvrny, například vlivem pocení, či sušením na plném slunci. Než odběhnete do drogerie pro chemické bělidlo, zkuste nejprve namočit prádlo do směsi přírodních produktů obsahujících také sůl. Oblečení bude jako nové a nebudete se muset stydět v něm chodit.

Jak dále používáte sůl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články