Pařez zmizí cobydup, stačí na něj aplikovat dusíkatá hnojiva

Pokud chcete pařez odstranit opravdu jednoduše, vezměte si k ruce dusíkatá hnojiva. Dokážou vás ho zbavit opravdu rychle.

Pařez zmizí cobydup, stačí na něj nasypat dusíkatá hnojiva i Zdroj fotografie: W.carter / Public domain
                   

Účinné odstranění pařezů je nezbytné pro rekultivaci venkovního prostoru a prevenci potenciálních nebezpečí. Jednou z oblíbených metod je použití hnojiv na bázi dusíku nebo třeba hub, které urychlují jejich rozklad, jak píše web MagazínZahrada. Hnojiva však bývají rychlejší.

Použití dusíkatých hnojiv při odstraňování pařezů

Pokud jde o odstranění pařezu s minimálním úsilím, mohou být vaší tajnou zbraní dusíkatá hnojiva (pokud tedy nechcete z pařezu udělat například dekoraci, jak radí web iReceptář). Tento proces je jednoduchý, ale vyžaduje trpělivost, protože může trvat i několik let. Postup je následující:

  • Začněte tím, že pomocí vrtačky s velkým vrtákem vytvoříte v pařezu několik otvorů. Tyto otvory by měly být poměrně hluboké a musí zasahovat do jádra pařezu.
  • Po přípravě otvorů je vyplňte hnojivem na bázi dusíku, například dusičnanem draselným. Hnojivo dávkujte velkoryse a dbejte na to, aby byly jednotlivé jamky dobře zaplněny.
  • „Abyste maximalizovali účinnost ošetření dusíkem, zakryjte pařez plastovou plachtou nebo pytlem na odpadky. To pomůže zachytit vlhkost a teplo a vytvoří ideální prostředí pro proces rozkladu,“ napsal nám čtenář Jan L. z Prostějova.

A jak to celé funguje? Dusík obsažený v hnojivu urychlí rozklad pařezu. Jedná se však o postupný proces, který může trvat i několik let, jak mě varovala moje kamarádka, která takto pařezy likviduje poměrně běžně. O něco rychlejší je použití hořlaviny, jak jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Pokud vám na zahradě překáží nepříjemný pařez, nemusíte se při jeho odstraňování nadměrně nadřít – pomohou vám dusíkatá hnojiva iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vám na zahradě překáží nepříjemný pařez, nemusíte se při jeho odstraňování nadměrně nadřít – pomohou vám dusíkatá hnojiva

Přidejte zeminu nebo mulč

Jakmile se pařez výrazně rozloží, vyplňte zbylou jámu zeminou nebo mulčem, abyste srovnali terén a zakryli všechny případné zbytky.

Přírodní alternativy rozkladu pařezů

Můžete vsadit také na použití specifických druhů hub, známých také jako mykorhizní houby. Jeden konkrétní druh, Peniophora gigantea, umí rozkládat odumřelé dřevo a může být účinným a ekologicky bezpečným řešením. Sadbu jednoduše zakoupíte v obchodech.

Pokud chcete pařez odstranit opravdu jednoduše, vezměte si k ruce dusíkatá hnojiva
Pokud chcete pařez odstranit opravdu jednoduše, vezměte si k ruce dusíkatá hnojiva
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Stejně jako u dusíkové metody vyvrtejte nebo vyřízněte do pařezu otvory. Tyto otvory budou sloužit jako přístupová místa pro roztok mykorhizních hub.
  • Do otvorů v pařezu nalijte připravený roztok mykorhizních hub. Dbejte na rovnoměrné rozložení.
  • Přikryjte pařez perforovanou plastovou fólií nebo použijte přírodní krytinu, abyste udrželi vlhkost a usnadnili rozklad.
  • Stejně jako u dusíkové metody bude přirozený proces rozkladu trvat delší dobu. Po celou dobu rozkladu sledujte vývoj pařezu a buďte trpěliví.

Ovšem pokud nechcete pařez likvidovat vůbec, vyzkoušejte některé kreativní tipy od redakce Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak se nevzhledných pařezů zbavujete vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články