Zabodněte do záhonu šroubovák, poslouží jako indikátor vlhkosti půdy

Zdravá půda v zahradě znamená také zdravé rostliny. Dosáhnout životem kypící zeminy vám pomůžou i takoví pomocníci, jako je obyčejný šroubovák nebo karton.

i Zdroj fotografie: cogdogblog / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Starat se o zahradu neznamená je pěstovat okrasné a užitkové rostliny a chránit je před útoky škůdců a chorob, ale znamená to také pečovat o půdu. Kvalitní zemina totiž poskytuje rostlinám nezbytné živiny, vzduch i vláhu. Bez zdravé a životem kypící půdy těžko dosáhnete bohatě plodících stromů, keřů a zeleniny. Zjistěte, co vám dopomůže k tomu, aby půda ve vaší zahradě zadržovala vláhu a byla bohatá na živiny a dobře propustná.

Šroubovák zjistí, jak na tom půda je

Cenným pomocníkem v zahradě je obyčejný šroubovák. Kromě jeho prvotního účelu vám totiž dokáže pomoci pečovat o půdu, konkrétně vám prozradí, jak je na tom zemina s vláhou. Vezměte si šroubovák s sebou na záhon, zabodněte ho do půdy a pozorujte, jakou sílu musíte vynaložit, než ho zabodnete do hloubky 10 až 15 cm. Jestli i vytahování ze země jde ztěžka, znamená to, že půda je příliš suchá, těžká a ubitá. Nyní víte, jak na tom půda ve vaší zahradě je, a to i bez použití speciálních měřičů vlhkosti.

Pečovat o zahradu znamená pečovat o půdu

Rostliny v zahradě svědomitě zaléváte, používáte prostředky k jejich ochraně před škůdci, hnojíte minerálními hnojivy a přesto úroda neodpovídá vašim představám? Nejspíše je na čase věnovat pozornost půdě, ze které vše vyrůstá. Na „mrtvé“ půdě postrádající půdní život nejenže toho moc nevyroste, ale taková zemina také mnohem hůře zadržuje vodu, kterou je obzvlášť v posledních letech třeba šetřit. Na zdravé půdě také pravděpodobněji vyrostou silné rostliny, odolnější vůči škůdcům a výkyvům počasí.

Žížala v kompostu iZdroj fotografie: Pixabay
Zdravá půda je plná života

Vsaďte na organická hnojiva

Na kvalitu půdy mají pozitivní vliv organická hnojiva. Zemině dodají potřebné živiny, které poté mohou rostliny čerpat, ale také zlepšují její strukturu a přitahují užitečné mikroorganismy. Používáte-li minerální hnojiva, nezapomeňte je proto vždy kombinovat s těmi organickými. Naprostou stálicí je v tomto ohledu dobře založený a uleželý kompost. Máte-li v zahradě těžkou a jílovitou půdu, pomůže vám ji vylepšit chlévský hnůj. Ten do země zapravte na podzim, během zimy se na záhonech rozloží a zem vyživí. Pečovat o půdu můžete i zeleným hnojením.

Pečovat o půdu pomůže i karton

Stejně překvapivým pomocníkem jako šroubovák je v zahradě i obyčejný karton. Ten se skvěle hodí při zakládání nového záhonu nebo při mulčování cestiček mezi záhony. Karton omezí růst plevelů tím, že jim zamezí přístup ke světlu, přiláká také velmi užitečné žížaly a jakmile se začne rozkládat, obohatí zem a především zabrání jejímu vysoušení. Používejte však je čistou lepenku bez lesklých fólií, které by se na záhoně nerozložily.

Jak se postarat o záhony po sklizni

Jak pečujete o půdu v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články