Plevel by se měl vytrhávat, jinak hrozí pokuta až 30 000 Kč

Pozor na vysokou pokutu, která může pořádně zahýbat vaším rodinným rozpočtem. Pečlivě se dívejte, zda tento plevel neroste i u vás.

Plevel ve spárách dlažební kostky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rozkvetlá louka plná různorodých rostlin všech možných barev, velikostí a tvarů je romantická idea. Bohužel ale může nastat srážka s realitou v podobě velmi vysoké pokuty. Bydlíte vedle pole, nebo pozemku, o který se nikdo nestará, je opuštěný a neudržovaný? Pak je jen na vás, abyste znali svá práva a povinnosti, jelikož neznalost zákona neomlouvá. Za aktivní šíření plevele a jeho přehlížení totiž pracovníci orgánů ochrany přírody mohou zaklepat třeba na vaše dveře.

Zákon o rostlinolékařské péči mluví jasně

Plevel je velký prevít, který trápí snad každého zahrádkáře. Zatímco Chalupáři-Zahrádkáři doporučují na běžné druhy použít hořčičný prášek, mně se nejvíce osvědčilo jeho vytrhávání. „Doma nejvíce bojuji s plevelem rostoucím mezi dlažebními kostkami. Ten vždy spařím horkou vodou a vytrhnu ho krásně i s kořenem“, napsal náš čtenář pan Zbyněk S. z Kutné Hory. Běžné druhy plevele ovšem pokutu nezpůsobí, říká web Peníze.

Problém může nastat v případě, že na vaší zahradě bují nepůvodní invazivní druhy. Seznam těch nejběžnějších v České republice uvádí web Nature. Na základě zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, mohou příslušné orgány uložit finanční sankci ve výši až 30 000 Kč pro fyzické osoby, které vědomě šíří tyto druhy, prodávají je a aktivně se neangažují v jejich odstranění.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Proklatý bolševník je nebezpečný

Asi největším problémem je likvidace bolševníku velkolepého (Heracleum mantegazzianum), který dorůstá až do výšky 5 metrů. Pokud s touto rostlinou bojujete, Chalupáři-Zahrádkáři radí obrátit se s prosbou o pomoc na stát, respektive na příslušný úřad pro ochranu životního prostředí. Tito odborníci na své náklady plevel zlikvidují a vám tak pokuta rozhodně nehrozí.

České bankovky iZdroj fotografie: Piqsels
Nepůvodní invazivní druhy plevele jsou velmi nebezpečné pro lidi i zvířata. Za jejich přehlížení hrozí tučná pokuta.

Vymýtit tento nesmírně invazivní druh je v zájmu všech. Šťáva z lodyh a listů způsobuje na denním světlé těžké poleptání pokožky a u citlivějších jedinců také pálení v krku a závratě. Rovněž pro zvířata, která by jej mohla zkonzumovat, je rostlina velmi nebezpečná.

Jak bojujete s invazivními druhy plevele vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články