Žádná chemie není potřeba, plevel z dlaždic odstraní obyčejná sůl s octem

Ocet je na zahradě i v domácnosti velmi univerzálním pomocníkem. Pokud ho správně aplikujete, vyřeší za vás celou řadu obtíží.

Žádná chemie není potřeba, plevel z dlaždic odstraní sůl s octem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ocet, běžná součást domácnosti, není určen pouze k vaření nebo čištění. Je také účinným a ekologickým nástrojem v zahradnictví. Podle webu MarthaStewart může sloužit jako přírodní herbicid a prostředek proti škůdcům.

Účinný boj proti plevelům

Jedním z nejjednodušších použití octa na zahradě je boj proti plevelům. Postačí ho nastříkat přímo na plevel a pár dní počkat. Tato metoda je obzvláště užitečná pro ošetření plevele na izolovaných místech, jako jsou chodníky, příjezdové cesty a dvorky, kde je malé riziko poškození okolních rostlin.

Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte horký, slunečný den, protože slunce zvýší účinnost octa tím, že urychlí proces schnutí, což způsobí, že plevel kyselinu přítomnou v octu rychleji absorbuje. A pokud do receptu přidáte ještě lžíci soli, nepřežije tuhle kúru ani bodlák nebo pampeliška, které jsou jinak skoro nezničitelné,“ radí čtenář Ivan K. z Dolní Lomné. Viditelné výsledky lze pozorovat do 24 až 72 hodin, kdy plevel začne usychat a odumírat.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele

A plevel je pryč: Světe, div se, pomůže obyčejná horká voda

Aby vaše zahrada vždy vypadala jako ze škatulky, nemusíte sahat po drahé chemii. Stejně dobře vám pomůže přípravek z octa. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše zahrada vždy vypadala jako ze škatulky, nemusíte sahat po drahé chemii. Stejně dobře vám pomůže přípravek z octa.

Ocet jako prostředek proti škůdcům

Web EarthSally ovšem ocet doporučuje i v boji proti různým zahradním škůdcům, včetně mšic, housenek a dokonce i známé mandelinky bramborové. Jak postřik připravit? Já nedám dopustit na recept od mého dědečka, funguje spolehlivě.

  • Smíchejte jednu polévkovou lžíci octa s jedním litrem vody.
  • Pro zvýšení účinnosti přidejte lžičku saponátu, který pomáhá roztoku přilnout k listům.
  • Směs důkladně nastříkejte na postižené rostliny a pokryjte všechny povrchy včetně spodní strany listů, kde se škůdci často zdržují.
  • Aplikaci opakujte každých několik dní nebo po dešti. Uvidíte, že se všichni nežádoucí návštěvníci velmi brzy odporoučí.
Plevel v dlažbě

Dlažební kostky čisté jako nikdy dřív: V hlavní roli uhličitan sodný

Nepůvodní invazivní druhy plevele jsou velmi nebezpečné pro lidi i zvířata. Za jejich přehlížení hrozí tučná pokuta. iZdroj fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / CC BY-SA
Nepůvodní invazivní druhy plevele jsou velmi nebezpečné pro lidi i zvířata. Za jejich přehlížení dokonce hrozí i tučná pokuta.

Vyrovnání pH půdy

Ocet ovšem dokáže také velmi šikovně ovlivnit úroveň pH půdy. U příliš zásaditých zahradních ploch může jeho aplikace pomoci snížit pH, čímž se půda stane kyselejší. To je zvláště prospěšné pro kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky, azalky a gardénie. A jaký zvolit poměr? Jeden šálek octa vystačí na 5 litrů vody a vše stačí použít jako zálivku. A stejně jednoduše vám tento pomocník pomůže vyhrát i boj s mechem v trávníku, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro aplikaci octa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články