S plevelem na zahradě opatrně, likvidace bolševníku může stát i statisíce korun

Dávejte si pozor, co u vás na pozemku roste. Za odstranění invazního plevele můžete zaplatit i statisícové částky.

Plevel na pozemku - bolševník i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Plevel trápí takřka každého zahrádkáře. Dokáže totiž nejen ubírat zahradě na kráse, ale především utlačovat pěstované plodiny a obírat je o potřebné živiny. Trocha pampelišek nebo pýru nikoho nerozhází, jiná situace ovšem nastává, usadí-li se na vaší zahradě například bolševník velkolepý nebo jiný invazní druh. V tuto chvíli podle zákona jste povinni šíření plevele zabránit. Ignorace této povinnosti vás může vyjít pěkně draho.

Bolševník – nebezpečný plevel z Kavkazu

Bolševník velkolepý je na první pohled rostlina imponující svou velikostí. Pochází z Kavkazu, odkud k nám byl přivezen jako okrasná rostlina. Ve skutečnosti jde o jeden z nejinvazivnějších druhů rostlin na území Evropy, který ohrožuje nejen přírodu, ale i zdraví lidí a zvířat. Šťáva, která z rostliny při jejím narušení vytéká, totiž obsahuje látky, které dokážou vážně poleptat kůži. Citlivějším jedincům mohou škodit i samotné výpary z rostliny.

Zaplaťte za likvidaci nebo získejte příspěvek

Podle zákona je povinností majitele nebo obhospodařovatele pozemku zařídit, že se bolševník nebo jiné invazní druhy nebudou šířit dál. Napadené pozemky je třeba kosit i několikrát do roka, aby se plevel nestačil vysemenit, a to systematicky několik let, neboť semena dokážou přetrvat i několik zim. Boj s bolševníkem je sice technicky náročný, rozhodně se ale vyplatí – pokud místo vás zasáhne orgán ochrany přírody, budete likvidaci, jejíž cena se může vyhoupnout i na statisíce korun, muset uhradit.

Pokud víte, že se na vašem pozemku bolševník nebo jiný invazní plevel vyskytl, a nevíte si s jeho likvidací rady, obraťte se na některý z orgánů ochrany přírody – například obecní úřad. V takovém případě vám úřady rády pomohou, a dokonce na likvidaci plevele budete moci získat i finanční příspěvek.

Plevel, bolševník velkolepý iZdroj fotografie: Pixabay

Invazní druhy i tam, kde byste to nečekali

Na území Čech se vyskytuje více jak 70 invazních druhů rostlin. Některé z nich vás asi překvapí, patří mezi ně totiž například tokozelka vodní hyacint, půvabná fialová rostlina s oblibou vysazovaná v zahradních jezírkách. Ve volné přírodě komplikuje lodní dopravu a omezuje přístup kyslíku do vody, čímž poté trpí ryby. Pokud by vás napadlo tokozelku nebo jiný invazní druh vysazovat nebo prodávat, a tím jeho šíření podporovat, hrozí vám pokuta až sto tisíc korun. Mezi další takové rostliny patří kromě bolševníku nebo tokozelky například:

  • křídlatka česká a japonská
  • střemcha pozdní
  • netýkavka malokvětá
  • pajasan žláznatý
  • topinambur hlíznatý
  • vlčí bob
  • zlatobýl kanadský a obrovský
Jak na plevel v zahradě ekologickou cestou

Jaká opatření proti invazivnímu plevelu provádíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články