Proč dávat mince pod koberec: Staré pověry tvrdí, že si tím do domova přitáhneme bohatství

Umístění mincí pod koberec může být vnímáno jako symbolický akt přinášející do domova bohatství a prosperitu – samo o sobě však nestačí.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rituál vložení mince pod koberec, zejména v blízkosti dveří, má podle pověry přilákat finanční prosperitu. Tento rituál se provádí o samotě a nevyžaduje konkrétní fázi měsíce. Ovšem, na jiné aspekty je přece jen třeba dát pozor.

Kdy dávat minci pod koberec

Za významný je však považován den v týdnu. Pokud to jen trochu jde, vsaďte na úterý, a to kvůli jeho spojení s Marsem – planetou, o níž se věří, že má silnou finanční energii. Před zahájením rituálu je také třeba provést důkladný úklid, neboť se má za to, že čistota přitahuje peníze. Běžně se používá žlutá mince, která se často drží v levé ruce.

Jakmile je mince umístěna pod kobercem poblíž vchodu, nemělo by se s ní už manipulovat (obzvláště je třeba ji ochránit před dotyky jiných lidí). I když ji lze dočasně přemístit za účelem úklidu, měla by být neprodleně vrácena na své místo, jak důrazně upozorňuje web Zahrada.Firenews, který tuto pověru rozebral podrobněji.

Bodnutí včely podle lidových pověr: Co to znamená

Bodnutí včely podle lidových pověr: Jakmile míří do ruky, jde o náznak toho, že musíme udělat krok vpřed

Pokojové rostliny, které přitahují bohatství

Mince by však nikdy neměla působit samostatně. Naopak – vždy je dobré umístit do její blízkosti rostliny, které její vliv posílí. Jde například o tyto:

  • Pachira (Pachira aquatica) – tato rostlina je často spojována s přitahováním bohatství a prosperity. Má charakteristický tvar s pěti stonky a kulatými listy.
  • Lucky bamboo (Dracena sanderiana) – bambus štěstí je populární rostlinou ve feng-shui.
  • Tlustice (Crassula ovata) – tento sukulent má zaoblené, masité listy a je také považován za symbol bohatství a štěstí.
  • Orchidej (Orchidaceae) – Orchideje jsou spojovány s krásou, harmonií a prosperitou.

Mezi další rostliny, které dokážou do domu přitáhnout štěstí a bohatství, patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i lopatkovec a žlutá orchidej.

Lesklá plocha odradí hmyz iZdroj fotografie: Depositphotos
Mince pod koberec klade mnoho lidí z různých důvodů, ale jedním z nejběžnějších je víra v staré pověry spojené s přitahováním bohatství

Vhazování mincí do studní

V českých zemích se však udržela podle webu Lifee ještě jedna tradice, a to házení mincí do studní. Jeden kastelán mi vysvětlil, že tento zvyk pochází z dávných dob, kdy byly studny považovány za sídlo vodních duchů nebo božstev. Obětování mincí těmto bytostem mělo zajistit plodnost a úspěch. Ve středověku se také mnoho vodních pramenů spojovalo se svatými a lidé do nich házeli mince v naději na uzdravení nebo štěstí. Není tedy divu, že tento zvyk přetrval až do moderní doby.

Jaké triky pro přitáhnutí peněz do svého domova používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články