Pěstování afrických fialek v domě nebo bytě: Velká chyba, která způsobuje velké problémy

Africké fialky patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Ovšem ne vždy se doporučuje je doma pěstovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Asi bychom stěží našli oblíbenější a vděčnější rostlinu, než je právě africká fialka (Saintpaulia ionatha). Je dostupná v mnoha barvách a ochotně kvete i tehdy, když na ni zapomínáte a zanedbáváte ji. Ovšem někteří lidé říkají, že by se tato rostlina doma pěstovat rozhodně neměla. Jaké je k tomu vedou důvody? A je skutečně třeba se zbavit již pěstovaných rostlin, jak někteří tvrdí?

Africké fialky vyzařují negativní energii

Pokud se podíváte do východním zemí Evropy, pak zjistíte, že africké fialky se na parapetech domácností vyskytují v mnohem menším množství, než je tomu běžně u nás. Důvod k tomu je prostý – místní lidé věří, že k sobě dokážou přivolat negativní energii a následně narušují vztahy v rodině. Ovšem o stejné rostlině naopak tvrdí asijské učení feng-shui, že dokáže do rodiny přitáhnout štěstí a blahobyt a k pěstování ji proto doporučuje. Jen proto jen na vás, které z těchto variant uvěříte.

Jak pěstovat africkou fialku

Pokud se ovšem kloníte spíše k druhému táboru a tyto kvetoucí rostliny máte v oblibě, seznamte se s tím, jak je správně pěstovat. Není na tom opravdu vůbec nic těžkého. Pro začátek potřebují vhodný substrát. Fialky proto zasaďte do speciální směsi pro pokojové rostliny nebo si připravte svou vlastní z rašeliny, vermikulitu a perlitu ve stejných částech. Zalévejte je vždy vlažnou a dobře odstátou vodou. A to ke kořenům – nikdy na listy – i jedna pouhá kapka u nich může způsobit skvrny na listech a nevratné poškození.

Proč nepěstovat v domácnosti africké fialky iZdroj fotografie: Pixabay

Osvětlení pro africké fialky

Fialky však zalévejte pouze v případě, kdy je půda na dotek už jen mírně vlhká. Květiny jakéhokoliv věku nikdy nenechávejte stát ve vodě, ani jim nedovolte naopak úplně vyschnout. Ani jedno jim nesvědčí (přesto však občasné přísušky tolerují mnohem lépe než pravidelné přelévaní). A postarejte se i o vhodné osvětlení pro své africké fialky. Intenzita světla by měla mít jasnou až střední frekvenci.

Důležitá je i odrůda vaší rostliny. Všeobecně platí, že rostliny s tmavě zelenými listy obvykle potřebují o něco vyšší úroveň světla než rostliny se světle nebo středně zelenými listy. Fialky s listy panašovaným pak potřebují světla rozhodně nejvíce. Nikdy však nesmí jít o to přímé, které by jim mohlo olistění snadno spálit.

Proč nepěstovat v domácnosti africké fialky iZdroj fotografie: Pixabay

Co ještě vědět o pěstování fialek

Květináče také pravidelně otáčejte, aby se listy této květiny dostaly ke světlu rovnoměrně a neměly tak tendenci se za ním vytahovat a natahovat. Ideálním umístěním je pro fialky vzdálenost asi jednoho metru od okna orientovaného na jih nebo západ. A zapomenout nesmíte ani na vhodné hnojivo.

Africké fialky proto přihnojujte speciálními hnojivy s vyšším obsahem fosforu. Můžete použít například typ NPK v s poměrem např. 15–30–15. Hnojivo lze používat jednou měsíčně nebo ho rozmíchat na čtvrtinovou koncentraci a použít při každé zálivce. A jak poznat, zda má rostlina živin dost? Na jejich nedostatek vás upozorní absence kvetení a světlejší barva listů.

Rozmnožování africké fialky jednoduchým způsobem

Jak se o své africké fialky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články