Proč pálit bobkové listy: Jejich zápach odpuzuje hmyz, podle pověr odpuzují i zlé duchy

Existuje pověra, že spalování bobkových listů může odpuzovat zlé duchy nebo negativní energie. A podle všeho si tak lze poradit i s hmyzem.

Skvrny z prádla zmizí bleskově, s čištěním pomůže bobkový list i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V srdci Středozemního moře, kde slunce líbá zemi a moře šeptá dávné příběhy, roste jedna na první pohled nenápadná rostlina s pozoruhodnou hodnotou – bobkový list neboli Laurus nobilis. Toto skromné koření, které je základem kulinářských tradic po celém světě, ovšem skrývá ve svých zelených záhybech opravdu bohaté využití pro celou domácnost, jak informuje web RozdílnéRytmy. Stačí ho jen zapálit.

Přirozený odpuzovač hmyzu

Aromatický kouř vznikající při doutnání bobkových listů slouží mimo jiné jako účinný přírodní repelent proti mnoha druhům hmyzu. Nelíbí se například mravencům, švábům, komárům a dalším nevítaným hostům, a stává se tak vítanou ekologickou alternativou různých chemických repelentů. Abyste však svou domácnost udrželi v bezpečí, spalujte tuto bylinku vždy v kovové nebo keramické misce, jak doporučuje web iReceptář.

Bobkový list do květináče s pokojovkou: Vitamínová bomba pro rostliny a ochránce před škůdci

Vodič pozitivní energie

Kromě pragmatického využití má pálení bobkových listů i hluboký duchovní význam. Podle různých esoterických tradic má totiž tento vonný kouř moc očistit prostor od negativní energie. Dokáže prý zlepšit celkové proudění energie v domě a podpořit klidné a harmonické prostředí.

Říká se, že tato praxe může pomoci zmírnit potíže, o nichž se předpokládá, že jsou způsobeny negativními energiemi, jako jsou migrény, únava a závratě, a tím podpořit fyzickou a duševní pohodu. A mně to tedy pomohlo. Stačí v místnosti zapálit dva bobkové listy, na 10 minut odejít a potom dobře vyvětrat. Po žádných problémech už pak není ani památky,“ popisuje svoje zkušenosti paní Lenka K. z Hulváků.

bobkový list iZdroj fotografie: Freepik
Některé kultury věří, že spalování bobkových listů může odhánět hmyz, protože mají silný aromatický zápach. A platí to i pro negativitu

Bobkový list jako ochranný amulet

Věří se také, že nošení bobkového listu kdekoliv u sebe poskytuje ochranu před zlými duchy a neštěstím. Já osobně ho proto nosím v peněžence hned vedle šupinky z kapra. Nikdy totiž nevím, kdy by se mi jeho ochranné působení mohlo hodit.

Možnosti jeho použití jsou však mnohem širší, jak si Chalupáři-Zahrádkáři ověřili v minulosti. Například vložený v botách bojuje i proti nepříjemnému zápachu a hodit se vám bude i při praní bílého i barevného prádla.

Bobkový list je opravdu všestranný – naučte se ho správně používat

Jaké je vaše nejoblíbenější použití bobkového listu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články