Už žádné skvrny na gauči, hravě je odstraní vařící voda

Vroucí voda může být velmi efektním pomocníkem v domácností. Poradí si například i se skvrnami na sedací soupravě.

i Zdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obývák je místo, kde trávíme spoustu času. Konkrétně tedy sedací souprava je nejčastěji používaným nábytkem a dostává tak zabrat. Bohužel právě proto bývá často zdrojem skvrn nejrůznějšího původu. Skvrny doporučuji odstranit hned jak vzniknou, tedy dříve, než se zažerou hluboko do tkaniny. Snad s každým flekem se dá pracovat, ať už je od propisky, jídla, či červeného vína. Často si vystačíte pouze se surovinami, které doma běžně máte. A na mnohé z nich postačí, věřte tomu nebo ne, obyčejná vařící voda.

Postupujte podle informací na štítku

Každá tkanina se chová jinak a je proto nutné řídit se pokyny na štítku. O sedačku se starejte průběžně, postačí důkladně uklidit pomocí vysavače, který z tkaniny dostane prach, chlupy a nejrůznější drobečky. Pokud máte možnost sundat potahy polštářů, rozhodně si s tím tu práci dejte. Jak radí web iReceptář, potahy je vhodné prát na nízkou teplotu a zvolit program na delikátní prádlo. Jsou-li potahy opravdu ve velmi špatném stavu, ale zbytek sedačky je v pořádku, zkuste koupit potahy nové, nebo si je nechat ušít.

Na skvrny od bobulovitého ovoce si vystačíte pouze s horkou vodou, je ale nutné jednat hned. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, stačí nalít rozumné množství vroucí vody na skvrnu a jemně přetřít houbičkou na nádobí. Rozhodně tkaninu netřete příliš silně, mohli byste ji poškodit. Pokud horká voda nepomáhá, můžete zkusit další postup. Tabletu do myčky nechte rozpustit ve vroucí vodě a namočte do ní houbičku. Jemně se snažte odstranit skvrnu.

Domácí prostředky fungují na jedničku

Na mokré čištění sedačky je výtečná také jedlá soda, která navíc pohlcuje zápach a můžete ji tak použít například i na čištění koberců, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili. Potah sedačky jemně potřete vodou a posypejte jedlou sodou. Prsty, případně jemným kartáčkem zapracujte prášek do tkaniny. Nechte působit 30 minut a celý povrch dokonale vysajte a nechte uschnout. Můžete si připravit také roztok s octem a přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Po zápachu nebude ani památky.

Jedlá soda v dóze a limeta iZdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda pomůže odstranit skvrnu a také pohltí nepříjemný zápach z gauče

Na čištění sedací soupravy je také výborná obyčejná poklice od hrnce, informuje web AAzdraví. Nejprve si připravte čistící roztok. Do půl litru horké vody dejte trochu univerzálního čistícího prostředku, lžíci jedlé sody a 100 ml lihu. Do tohoto roztoku namočte čistý hadřík a upevněte na poklici. Přejíždějte po sedací ploše, případně polštářích sedačky. Poklice vytvoří podtlak a dostane z ní tak všechny nečistoty.

Směs z běžně dostupných surovin vyčistí gauč i autosedačku lusknutím prstů. Zbaví je zašlých skvrn či dokonce i cigaretového zápachu

Opatrně na bělidlo

Každý přípravek je nutné nejprve vyzkoušet na malém kousku sedačky, který není na první pohled zřetelný a pozorovat, zda nevzniká nechtěná reakce. Každá tkanina je trochu jiná a může různě reagovat na čisticí prostředky, i ty šetrné. „Jednou jsem použila na sedačku bělidlo a vznikly skvrny, se kterými už se nedalo nic dělat,“ podělila se o svou zkušenost naše čtenářka paní Alena S. z Litovle. Pokud si nejste jistí, co daný přípravek či roztok udělá, můžete také sedačku svěřit odborníkům, nebo si zapůjčit parní čistič.

Jak čistíte sedačku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články