Spadané listí na chodníku je třeba uklidit. Povinnost nese buď obec, nebo majitel nemovitosti

Podzimní úklid listí z chodníků a silnic je více než jen estetický problém. Tohle barevné nadělení totiž může představovat i potenciální nebezpečí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hromady listí na zemi sice mohou vytvářet krásnou scenérii, ale jedním dechem také dokážou představovat významné riziko. Mokré listí je totiž velmi kluzké a může způsobovat četné nehody – od lehkých uklouznutí až po vážná zranění.

Kdo je zodpovědný za úklid listí

Ve většině případů se odpovědnost za úklid listí liší v závislosti na vlastnictví nemovitosti. V případě chodníků a veřejných prostranství tuto povinnost často nesou obce nebo místní samosprávy, které zajišťují veřejnou bezpečnost a čistotu. Majitelé nemovitostí však obvykle odpovídají za údržbu svých příjezdových cest, vjezdů a všech soukromých chodníků.

Chodníková novela změnila pravidla hry

A co na to vše říká právní rámec? V české legislativě se tomuto tématu věnuje Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Jak však upozorňuje web PrávníProstor, od svého vzniku si prošel mnoha změnami. V souvislosti s úklidem listí je třeba vypíchnout především tzv. chodníkovou novelu, která zodpovědnost za jakékoliv škody na majetku či zdraví, které v důsledku používání chodníků vzniknou, přenáší na jeho majitele (do té doby měli zodpovědnost vlastníci, s jejichž pozemky těsně sousedil). Vše se nyní řídí § 27 odst. 3.

Pokuta až 150 000 Kč: Pálení listů si raději velmi dobře rozmyslete

Zákon zahrady: Za kácení i pálení listů hrozí vysoké pokuty

Spadané listí, které je charakteristickým znakem podzimu, může být pro vaši zahradu zlatým dolem živin – pokud je správně využito. iZdroj fotografie: Razvan Socol / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Spadané listí, které je charakteristickým znakem podzimu, může být pro vaši zahradu zlatým dolem živin – pokud je správně využito.

Pokud si nejste jisti, zda jste za určitou oblast odpovědní vy nebo místní úřady, ověřte si místní vyhlášky. Neznalost vás totiž v případě potíží omlouvat nebude.

Co když místní správa neuklízí veřejná prostranství?

Jestliže zjistíte, že chodník není váš, ale přesto je plný listí, protože místní úřady neplní svou povinnost, určitě to nenechávejte jen tak. Koneckonců – jde i o vaše bezpečí. „Nejprve podejte na místní úřad oficiální žádost s požadavkem na odstranění listí na konkrétních místech. O těchto sděleních si uchovejte záznamy.

Za množení hortenzií trest: Neznalost zákona neomlouvá, hrozí pokuta 25 000 Kč

Když podzim pokryje chodníky a dvory zářivými barvami, může jakýkoliv déšť rychle změnit tuhle nádheru v kluzké nebezpečí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Když podzim pokryje chodníky a dvory zářivými barvami, může jakýkoliv déšť rychle změnit tuhle nádheru v kluzké nebezpečí.

Pokud ovšem cca do dvou týdnů nedostanete žádnou odpověď, zvažte účast na zasedání místního zastupitelstva, které už se tímhle problémem zkrátka bude muset zabývat. V případě potřeby můžete také stížnost eskalovat na vyšší obecní úřad nebo krajský úřad,“ radí správný postup úřednice Michaela K. z Olomouce.

Měli jste někdy potíže s listím na chodníku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články