Zákon zahrady: Za kácení i pálení listů hrozí vysoké pokuty

I když už vás jarní paprsky lákají ven, je nutné chovat se zodpovědně. To platí i v případě spalování biologického odpadu.

Pokuta až 150 000 Kč: Pálení listů si raději velmi dobře rozmyslete i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít vlastní zahradu je krásná věc. Pěstovat si, co si zamanete, užívat vlastnoručně vypěstovaných plodů, či jen tak odpočívat, grilovat s přáteli a rodinou a kochat se různobarevnými květy rostlin. Se zahradou je ale spojeno také velké úsilí a spousta práce, aby vypadala dle vašich představ. Já stále vidím na svém pozemku spoustu nedokonalostí, které je nutné odstranit či přeměnit. Jste ale obeznámeni s tím, že i práce na své vlastní půdě může vést k poměrně tučné pokutě? Nedělejte tuto zásadní chybu, abyste se nedostali do křížku se zákonem.

Vypalování trávy není legrace

Oheň je jeden z nejmocnějších živlů a vypukne-li vevnitř, působí fatální škody. Jak se v takové situaci zachovat jsme na Chalupářích-Zahrádkářích radili dříve. Jaro a podzim ale zákonitě vyzývá k poctivému úklidu zahrady. „Na jaře se vždy najde spousta větví a trávy, které potřebuji spálit. To samé na podzim, kdy se zahrada čistí před zimou, to je biologického odpadu ke spálení spousta,“ říká náš čtenář pan Michal L. z Vysokého Mýta.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Web HZČR upozorňuje, že nejvíce požárů důsledkem pálení trávy se stává právě v jarním období. Plošné vypalování zákon zakazuje úplně, za vypalování porostů hrozí fyzickým osobám pokuta až ve výši 25 000 Kč, píše web Deník. Právnické osoby toto jednání může stát až půl milionu korun. V případě, že ale chcete spálit suchou trávu, má to svá pravidla.

pálení listí iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je možné veškerý zahradní odpad zkompostovat – za jeho pálení vám však může hrozit vysoká pokuta

Jak postupovat při pálení biologického odpadu

Zatímco povinností právnické osoby je nahlásit každou likvidaci tohoto odpadu, u fyzických osob to funguje jinak. Není-li místní vyhláškou zakázáno či omezeno vypalování odpadu na svém pozemku, není nutné příslušným orgánům nic hlásit. Je ale potřeba mít oheň stále pod kontrolou, ideálně jej ohraničit, aby nedošlo k jeho šíření. Vymkne-li se ale kontrole a způsobí škody, může být zavolanými hasiči uložena pokuta.

Také kácení stromů má svůj daný postup, i když roste na vašem pozemku. Více o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali v dřívějším článku.

Jak svou zahradu na jaře uklízíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články