Stromy na zahradě podle lidových pověr: Bříza zařídí úspěch, topol do života vnese konflikty

Pokud se snažíte sázet na svou zahradu dřeviny v souladu s lidovými tradicemi, měli byste se vyhnout několika škodlivým druhům.

jak pěstovat břízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když máte jen velmi malou zahradu nebo jen terasu, zasaďte strom, třeba i do květináče. Stromy na zahradě jsou nejen krásné, ale i užitečné. Poskytují stín v parných letních dnech, útočiště ptákům a hmyzu a jsou-li ovocné, také chutné plody. Navíc přinášejí do zahrady další rozměr. Ne všechny druhy se sem však hodí, jak píše web PoradBook.

Dobře přemýšlejte, jaký strom zasadíte

Než zajdete stromek koupit, pečlivě rozvažte, kam ho zasadíte, kolik místa bude mít k dispozici a také, jaké podmínky bude na vaší zahradě mít. V potaz berte i nadmořskou výšku. Podle toho vyberte druh i kultivar. Pokud váháte, odborníci vám jistě poradí.

Některé stromy ovšem v blízkosti domu nadělají víc škody než užitku. Příkladem může být topol, jehož květy a chmýří způsobují u mnoha lidí alergické reakce. Pokud jste alergici, nevysazujte také břízu, má velmi agresivní pyl. Nevhodný je i dub, jehož rozsáhlý a silný kořenový systém může časem poškodit základy domu. Zrovna tak vistárie, ta svými silnými větvemi dokáže nadzvednout střechu. O tomto tématu jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři již v minulosti psali, a to poměrně podrobně.

7 výhod pěstování zakrslých trpasličích ovocných stromů. Zaručí přemrštěné výnosy i v malých zahradách

Co říkají lidové pověry

Věříte-li odkazu našich předků, vsaďte při výběru vhodného stromu na jejich rady. Podle lidových pověr mají podle webu Zahrada.Firenews pozitivní vliv tyto stromy:

  • Jabloň: Nejenže na jaře krásně kvete a na podzim dává chutné plody. Je také symbolem lásky, plodnosti a zdraví. Také má prý pozitivní vliv na srdce a oběhový systém.
  • Bříza: Nejste-li alergici, pak břízu směle vysaďte. Je nádherná celý rok, zvláště když fouká vítr a rozvlní její jemné větvičky a něžné lístky. Navíc symbolizuje čistotu, moudrost a světlo. Zároveň dobře čistí vzduch, zlepšuje náladu a přináší prý úspěch při podnikání. O léčivých účincích břízy jsme psali zde.
  • Javor: Tento majestátní strom je symbolem harmonie, bohatství a štěstí. Zasadíte-li jej, vytvoří vám atmosféru pohodlí, bude chránit obyvatele domu před negativitou a přinese úspěch ve všech činnostech.
  • Borovice: Díky fytoncidům, které vylučuje, posiluje imunitu, mírní stres a usnadňuje dýchání. „Díky tomu je borovice symbolem vytrvalosti, síly a dlouhého života,“ říká Jiřina M. Z Dobříše, která má podle svých slov tyto stromy nejraději ze všech.
Chráněný strom iZdroj fotografie: Piqsels
Aby se vám ve vašem domě či chatě žilo vždy příjemně, musíte se obklopit tou správnou zelení – některé stromy se do zahrady vyloženě nehodí

Stromy s negativním vlivem

Ovšem najdou se i druhy, které byste podle moudrosti předků na své zahradě rozhodně vysazovat neměli. O které druhy se jedná?

  • Topol: Nejen že není vhodný pro alergiky, ale zároveň prý přitahuje sváry, problémy i zradu. Proto symbolizuje negativní změnu, úzkosti a destabilizace.
  • Osika: Tu byste u domu opravdu sázet neměli. Přitahuje totiž negativitu, nemoci a dokonce smrt. Symbolizuje také stáří.
  • Hloh: Kromě toho, že se můžete zranit o jeho trny, dochází prý v jeho blízkosti často k bojům, hádkám a jiné agresivitě. Je symbolem násilí a neshod.
  • Vrba: Nejen ta smuteční prý vyvolává apatii, depresi a zhoršuje rodinné vztahy. Představuje smutek, slzy a trápení. Podle mě jsou výjimkou jen vrby, vysazené jako živý plot nebo zapletené do různých tvarů – ty na mě nijak negativně nepůsobí.

Jaké druhy stromů rostou na zahradě vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články