Sušené houby mají velmi výraznou chuť, takže jsou všestranným doplňkem každého kulinářského repertoáru. Vyzkoušejte je.
K sušení jsou vhodné téměř všechny druhy hub. Začátečníkům však doporučujeme ty s optimální strukturou, jako jsou hřiby, smrže, lišky a hříbky. U nichž totiž podle webu Allbag chybu prakticky udělat nelze. Ujistěte se jen, že jsou čerstvé, čisté a bez nadměrné vlhkosti. „Houby před sušením neomývejte vodou, protože by se do nich mohla dostat vlhkost, která by proces sušení ztížila,“ radí všem začátečníkům paní Marta K. z Hrozenkova.
Tradiční techniky sušení na vzduchu
Osvědčená metoda spočívá v navlékání plátků hub na šňůrku – podobně jako se navlékají korálky – a v uvázání uzlu mezi plátky, který je udržuje oddělené. Toto uspořádání podporuje cirkulaci vzduchu kolem každého plátku, což vede k rovnoměrnému a účinnému sušení. Navlečené houby zavěste na suché, dobře větrané místo mimo dosah přímého slunečního světla.
Jak sušit houby v sušičce
Použití sušičky potravin je jednou z nejúčinnějších metod. Sušičku nastavte na nízkou teplotu (přibližně 45-55 °C) a plátky hub rozložte na tácy v jednotlivých vrstvách. Doba sušení se může lišit v závislosti na typu a tloušťce plátků, ale obvykle trvá přibližně 5 až 6 hodin, jak píše web Zamnesia. A vyzkoušet můžete i sušení malin, redakce Chalupářů-Zahrádkářů na ně nedá dopustit.
Sušení hub v troubě
Pro ty, kteří tuto pomocnici nemají, je schůdnou alternativou i trouba. Plátky hub rozložte na plech vyložený pečicím papírem. Nastavte troubu na nízkou teplotu okolo 45 °C a ke konci sušení, které obvykle trvá asi 4 až 5 hodin, ji zvyšte na maximálně 75 °C. A nezapomeňte nechat pootevřená dvířka (zajistěte je třeba vařečkou).
Skladování sušených hub
Po usušení by se houby měly skladovat na chladném a suchém místě. Používejte vzduchotěsné nádoby, abyste zabránili opětovnému nasátí vlhkosti. Pokud vše uděláte správně, mohou vám takto uskladněné vydržet několik měsíců až rok, aniž by výrazně ztratily chuť nebo strukturu.