Švestky budou i v lednu chutnat jako čerstvé, pomůže zamrazení a usušení

Abyste si mohli vychutnat úrodu lahodných švestek kdykoli jako čerstvou, naučte se je správně uskladnit. Pomohou vám ověřené postupy.

Prořezávání švestky na podzim: I pár střihů zajistí úrodu v příští sezóně i Zdroj fotografie: Nenad Markovič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Švestky patří na zahradách mezi velmi oblíbené ovoce. Ovšem jejich konzervace se v domácnostech mnohdy omezuje jen na stará dobrá povidla. A to je rozhodně škoda, protože tohle kouzelné ovoce toho rozhodně zvládne mnohem víc. Vyzkoušejte některý z osvědčených receptů předávaných po generace.

Mražení je sázkou na jistotu

Mražení je vynikající metoda pro uchování švestek, která vám umožní vykouzlit chuť léta, kdykoli na ni dostanete chuť. Ať už jste milovníky koláčů, džemů nebo koktejlů, zmrazené švestky si zachovají svou přirozenou chuť i všestrannost při následném použití.

  • Výběr: Začněte výběrem švestek, které jsou zralé, ale pevné. Předtím je omyjte a osušte.
  • Příprava: Švestky rozkrojte na poloviny nebo čtvrtiny a opatrně je zbavte pecek.
  • Blanšírování (volitelné): Pro lepší konzervaci zvažte možnost blanšírování plátků švestek ve vroucí vodě po krátkou dobu – přibližně 1 až 2 minuty. Tento krok pomáhá zachovat barvu a strukturu a zároveň zabraňuje enzymatickým reakcím, které mohou vést ke zhoršení kvality uskladněné úrody.
  • Chlazení a osušení: Blanšírované plátky švestek přeneste do ledové vodní lázně, aby se proces vaření zastavil. Švestky důkladně osušte, abyste odstranili přebytečnou vlhkost, která může vést ke spálení v mrazničce.

Nakonec vyložte švestky na plech v jedné vrstvě tak, aby se nedotýkaly a na několik hodin je bleskově zmrazte, aby se neslepily. Po zmrazení přendejte plátky do vzduchotěsných sáčků nebo nádob vhodných pro mrazení a vytlačte z nich přebytečný vzduch, abyste zabránili spálení mrazem. Nezapomeňte balíčky označit datem pro snadnou identifikaci.

I staré stromy si zaslouží řádnou péči. Naučte se kupříkladu to, jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň, abyste jí nijak neublížili iZdroj fotografie: Pixabay

Sušení: Proměňte švestky v přírodní cukrovinky

Sušené švestky důkladně omyjte a odstraňte případné skvrny nebo otlaky. Švestky rozkrojte napůl a odstraňte pecky. Abyste zabránili hnědnutí a zlepšili chuť, ponořte půlky švestek do roztoku citronové šťávy a vody (nemusí být). Poté půlky švestek rozložte na sušící stojany a zajistěte prostor pro dostatečnou cirkulaci vzduchu. K sušení švestek můžete použít sušičku potravin, troubu zapnutou na nejnižší stupeň nebo slunce. Tento proces může trvat několik hodin až jeden den.

Švestky jsou dostatečně vysušené, když jsou poddajné, ale ne lepkavé nebo vlhké na dotek. Neměly by být křehké ani se drolit. Po usušení skladujte ovoce ve vzduchotěsných nádobách nebo vakuově uzavřených sáčcích. Trvanlivost lze dále prodloužit přidáním silikagelu, který pohlcuje vlhkost. Sušené švestky jsou výživnou a chutnou svačinkou, která se výborně hodí k samostatnému mlsání nebo k přidání do cereálií, ovesné kaše nebo pečiva. Samotné stromy pak nezapomeňte správně vyživit, aby hojně plodily i příští rok.

I staré stromy si zaslouží řádnou péči. Naučte se kupříkladu to, jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň, abyste jí nijak neublížili

Jaké jsou vaše triky pro uskladnění lahodné úrody švestek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články