Túje radši nepěstovat, podle pověr přitahují potíže a nemoci

Túje plní funkci živého plotu snad nejčastěji ze všech jehličnatých dřevin – lidové tradice je však na zahradě vidí nerady.

Túje raději na zahradě nepěstujte, podle pověr přitahují potíže a nemoci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve světě rostlin má každý druh jedinečný vliv na lidský život. O některých se má za to, že přinášejí do domovů prosperitu a štěstí, zatímco jiné takové požehnání vyloženě potlačují. Mezi ty druhé patří i túje, oblíbené obvykle pro svou okrasnou krásu a rychlý růst.

Proč nepěstovat túje v zahradě

Mnoho zahrádkářů túje miluje pro jejich atraktivní vzhled, snadnou údržbu a nízkou cenu. Ovšem málokdo ví, že je tato dřevina v ezoterických kruzích považována za energetického upíra. Navíc je také symbolem smutku a žalu, protože se obvykle vysazuje na hřbitovech.

  • Pokud túje roste v blízkosti domu, věří se, že do něj přitahuje neštěstí a nemoci.
  • Podle pověry také tento strom prý svobodným ženám odpuzuje nápadníky.

Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti upozornili i na jedovatost této dřeviny, a také na její odpuzující účinky na obyčejně nenáviděné hraboše.

Živý plot nemusí tvořit jen túje

A čím tedy tyto oblíbené jehličnany při tvorbě živého plotu nahradit? V krajinářské architektuře se v poslední době prosazují zejména živé ploty vytvořené z listnatých keřů, jako je například dřín, dřišťál, komule, ptačí zob, bobkovišeň apod. Tyto přírodní bariéry také rychle rostou a přitom jako bonus nabízejí i sezónní proměnlivost a obohacují tak podle informací z webu iDnes krajinu o další prvek, aniž by přivolávaly negativní energie.

Chcete živý plot, ale nechcete ohrané túje? Bobkovišeň poroste ještě lépe, vzhledově jehličnany dalece předčí a vypadá úžasně po celý rok

Živý plot z břečťanu

Živý plot z břečťanu je podle webu Living.iPrima mezi zahradníky oblíbený díky své celoroční zeleni, která dodává krajině stále živý nádech a svěžest. Díky své přizpůsobivosti různým podmínkám, od sluncem osvícených míst až po částečný stín, je navíc vhodnou volbou pro různá zahradní prostředí. „Panašované varianty, které se vyznačují pestrými listy se směsí zelené, krémové nebo žluté barvy, dodávají živému plotu vizuální zajímavost.

Túje se po zimě opět krásně zazelenají. iZdroj fotografie: Pixabay
Túje bývají na českých zahradách velmi oblíbené – ovšem podle některých zdrojů to může být opravdu velká osudová chyba

Tyto barevné varianty zvyšují estetickou přitažlivost břečťanového živého plotu a vytvářejí nápadné a živé ohraničení zahrad. Za mě jsou tedy jasnou volbou,“ radí zahradník Karel M. z Hanušovic. Navíc je živý plot z břečťanu nenáročný na údržbu a roste opravdu rychle,“ dodává. Podle mých zkušeností navíc rozkvetlý břečťan láká včely a jiný užitečný hmyz a pokud chováte pakobylky, můžete jeho listy v zimě použít místo těch ostružinových.

Jaké keře se nejčastěji používají do živých plotů – druhy a výhody

Z jakých druhů dřevin je váš živý plot?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články