Otravné mouchy dokážou život v domě opravdu znepříjemnit, zbavte se jich lidovými, ale stoprocentně funkčními prostředky.
Mouchy bzučící všude po domě mohou být neuvěřitelně otravné. Nejen, že narušují náš klid, ale mohou také přenášet nemoci a kontaminovat jídlo. Pokud už vás nebaví hledat neustále plácačku, pak vsaďte na účinné a přirozené řešení. Stačí zvolit vhodné esenciální oleje, hřebíček a česnek.
Éterické oleje proti mouchám
Některé esenciální oleje mají unikátní vlastnosti, díky nimž skvěle odpuzující hmyz a mohou tak účinně odradit i mouchy. Jde především o ty z máty peprné, eukalyptu, levandule a citronely. A jak je použít?
Přidejte několik kapek vámi zvoleného esenciálního oleje do difuzéru a umístěte jej do oblasti, kde jsou mouchy nejaktivnější. Aroma odradí mouchy od vstupu do tohoto prostoru. Vytvořte sprej odpuzující mouchy zředěním několika kapek esenciálního oleje ve vodě. Přeneste směs do rozprašovací láhve a lehce ji nastříkejte kolem oken, dveří a dalších oblastí, odkud mouchy k vám do domu vstupují.
Hřebíček proti mouchám
Hřebíček má silnou, štiplavou vůni, která je mouchám nepříjemná. A toho můžete využít. Vezměte několik citrusových plodů, jako jsou pomeranče nebo citrony, a zapíchněte do kůry celé hřebíčky. Umístěte tento odpuzovač do misek nebo na tácy po celém domě. Vůně odpudí mouchy a dodá vašemu prostoru příjemnou vůni.
Česnek proti mouchám
Česnek nejen dodává chuť vašim kulinářským výtvorům, ale má také přirozené vlastnosti odpuzující hmyz. Stačí si připravit postřik. Jednoduše rozdrťte několik stroužků česneku a nechte je několik hodin louhovat v horké vodě. Tekutinu přeceďte a přelijte do rozprašovače. Vše nastříkejte kolem oken, dveří a do dalších oblastí, odkud chcete mouchy vyhnat. Této oblasti se přirozeně začnou vyhýbat.
Vysaďte správné rostliny
Rostliny s tím správným aroma můžete pěstovat i na parapetech nebo poblíž dveří. A které dokážou mouchy spolehlivě zahnat?
- šalvěj (Salvia),
- majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis),
- máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
- okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
- řebčík královský (Fritillaria imperialis),
- afrikán alias aksamitník (Tagetes),
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- tymián alias mateřídouška (Thymus),
- šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
- meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- oregano čili dobromysl (Origanum),
- a muškáty (Pelargonium) nazývané také pelargónie.
Co láká mouchy do domu
Správná hygiena a preventivní opatření jsou stále zásadní pro udržení much na uzdě. Zde je několik dalších tipů, které vám pomohou tyto nepříjemné návštěvníky odradit. Především udržujte v domě čisto pravidelným čištěním rozlitých látek, rychlým odstraňováním odpadků a otíráním všech povrchů, na nich by mohly ulpět zbytky jídla, které mohou přitahovat mouchy.
Vybavte také svá okna a dveře sítěmi, které zabrání vniknutí much. Potraviny skladujte ve vzduchotěsných nádobách a zralé ovoce a zeleninu udržujte zakryté. Kombinací těchto přírodních prostředků se správnými hygienickými postupy můžete výrazně snížit počet much ve své domácnosti a vytvořit příjemnější a hygieničtější životní prostor. A pokud se potřebujete zbavit například krtka, použijte domácí past, odežene ho totiž pach rybiny.