Vypadá jako petržel, ale je to jedovatý plevel: Tetlucha kozí pysk dokáže i zabít

Je docela nenápadná, ale velmi nebezpečná. Naučte se rozlišit jedovatou tetluchu od zdravé a prospěšné zahradní petržele.

i Zdroj fotografie: bjoerns / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Při návštěvě přírody platí, že druhy, které neznáme, nesbíráme. To se netýká jen hub, ale i rostlin, z nichž některé – ač vypadají nevinně – jsou jedovaté a dokáží způsobit nemalé zdravotní potíže, v nejhorším případě i smrt. To je případ i tetluchy kozí pysk, známé také jako kočičí nebo psí petržel. Naučte se ji rozeznat od skutečné naťové petržele a zjistěte, jak se jí zbavit u sebe v zahradě a ochránit tak sebe i své blízké.

Tetlucha kozí pysk alias kočičí petržel

Nebezpečná tetlucha kozí pysk je rostlinou z čeledi miříkovitých, která se vyskytuje takřka všude – na mezích a loukách, smetištích, jako plevel především v kukuřici, bramborách nebo červené řepě, dokáže se ale rozsemenit do každé zahrady. Jedovatá rostlina je nebezpečná tím, jak hojně se u nás vyskytuje a jak snadno ji lze zaměnit s populární naťovou petrželí. Kvete od června až do podzimu a na lidském zdraví dokáže napáchat nemalé škody.

Čím se liší tetlucha od petržele

Chcete-li ochránit sebe a své blízké před otravou, naučte se tetluchu rozeznávat od její zdravé příbuzné – petržele. Tetlucha kozí pysk má dlouhou a prázdnou lodyhu, která se v horní části rozvětvuje. Může vyrůst až do výšky 50 cm. Její květy se podobají květům kopru. Od petržele se liší výrazným zápachem, který připomíná vůni česneku. Pakliže tetluchu u sebe v zahradě objevíte, zbavte se jí co nejdříve – rostlinu ze země vyrvěte i s kořenem. Může to jít ztěžka, ale je to nezbytné, neboť tetlucha se množí velmi rychle, na jedné rostlině může dozrát až 500 semen.

Tetlucha kozí pysk v přírodě iZdroj fotografie: nz_willowherb / Creative Commons / CC BY-NC 2.0

Otrava tetluchou se projeví zvracením a třesem

Tetlucha kozí pysk obsahuje velké množství látek nebezpečných jak pro lidi, tak zvířata. Silně toxický je alkaloid koniin, který dráždí sliznice, a ve větších dávkách může způsobit paralýzu nervového systému, poškození srdce a jiných vnitřních orgánů, poruchy dýchání a dokonce i smrt. Otrava tetluchou se projevuje nechutenstvím, zvracením, průjmy, křečemi v žaludku, ale také třesem celého těla, rozšířenými zorničkami nebo ochrnutím. Při podezření na otravu tetluchou okamžitě volejte lékařskou pomoc.

Deset nejjedovatějších rostlin v ČR

Jaká preventivní opatření uplatňujete proti otravě jedovatými rostlinami?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články