Když slepice nechtějí snášet: Na vině je často nedostatek bílkovin

Nedostává-li se slepicím vhodné stravy, podepíše se to na snůšce vajec. Podceňovat byste v slepičím jídelníčku neměli dostatek bílkovin.

i Zdroj fotografie: Steven Walling / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyvážená strava je důležitá nejen pro zdraví lidí, ale i zvířat. U slepic to platí dvojnásob, jelikož k tomu, aby slepičí organismus vyprodukoval vejce, potřebuje dostatečné množství energie. Nedostává-li se drůbeži dostatku živin, nejen, že klesá snůška, ale slepicím hrozí i zdravotní problémy. Nevypadá-li produkce vajec od vašich opeřených společnic tak, jak byste si představovali, zamyslete se nad tím, zda strava, kterou jim dopřáváte, zahrnuje dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin.

Jak vypadá vyvážená slepičí strava

První pravidlo zdravého krmení je, že slepice není popelnice. Občas jim sice můžete dopřát kuchyňské zbytky, mělo by jít ale o jídlo, které není zkažené, smažené, ani solené, slazené nebo jinak kořeněné. Základem slepičí stravy je pšenice, která tvoří nadpoloviční většinu krmné dávky, následuje kukuřičný šrot (v zimě by ho mělo být zhruba 25 %, v létě může být méně), 20 % bílkovin a nakonec vitamíny a minerály.

Takto vyváženou směs slepicím můžete zakoupit již hotovou, nebo si ji namíchat a sešrotovat sami. Ani v jednom případě se však neomezujte jen na samotnou směs, slepice uvítají vitamíny v podobě zeleniny, ovoce, semínek nebo spařených kopřiv. Neopomíjejte bílkoviny, ty je třeba holkám přidat obzvlášť v případě, že se objeví některý z následujících problémů:

  • rapidně klesla snáška vajec,
  • objevují se vejce s křehkou nebo blanitou skořápkou,
  • slepice pojídají snesená vejce,
  • v hejnu se objevuje kanibalismus – slepice na sebe útočí.
Krmeni slepic iZdroj fotografie: Freepik

Dodejte slepičkám bílkoviny

Při nedostatku bílkovin nebude slepice schopna vyprodukovat vejce a podepsat se může negativně i na jejím zdraví. Obohatit slepičí menu o bílkoviny můžete různými způsoby. Do krmení lze dodat rybí moučku nebo sóju. Přidat můžete i hrách a slunečnicová nebo dýňová semínka. Slepice jsou všežravci, nepohrdnou ani masem. To podávejte vždy vařené a ne příliš často. Další možností je tvaroh nebo podmáslí. Pokud jim chcete dopřát vaječné skořápky jako zdroj vápníku, dbejte na to, aby byly zevnitř vysušené.

Vysoká snáška vajec není nonstop

Za tím, že snáška vajec ve vašem hejně klesla, nemusí stát vždy nedostatek živin nebo zdravotní problémy. Slepice není stroj a občas si potřebuje od snášení odpočinout. To se děje především v zimních měsících, kdy panují kratší dny. Stejně tak v horkém letním období si slepičky mohou dávat pauzu. Na podzim zase přichází u nosnic starších jednoho roku čas přepeřování, kdy organismus vydává všechnu energii na výměnu peří a na produkci vajec už mu jí nezbývá.

Jak by měl vypadat výběh pro slepice

Jak a čím krmíte své slepice vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články