Lázeň z bílého octa je pro světlé oblečení doslova balzámem. Navrací mu původní krásu a zářivou bělost, a přitom nestojí skoro nic.
Pokud máte bílé kousky rádi stejně jako já, pak nejspíš sami dobře víte, jak těžké je udržet je v co nejlepším stavu. Každé špatné praní navíc může jejich stav zhoršit. Jedním ze způsobů, jak zešednutí předejít, je jednotlivé kusy oblečení před praním důkladně roztřídit, jak radí specializovaný internetový obchod SockShop na svém blogu.
Jak předejít zešednutí oblečení
Důležité je především prát bílou a tmavou zvlášť. A bílým myslím skutečně jen bílé, žádný černý proužek netolerujte. Dokonce se mezi praním tmavého a bílého prádla vyplatí napřed vyprat barevné, které je k obarvení méně náchylné.
Ponožky vybělí k dokonalosti ocet
Na zašedlé bílé ponožky však tohle podle magazínu TheSpruce obvykle nestačí. Těm musíte věnovat docela jinou péči. Vezmete jednu lžíci bílého octa (to je jakýkoliv, který nebyl dobarvován karamelem – třeba rýžový) a nalijte ji do dvoulitrového kbelíku s teplou vodou. Přidejte ponožky a nehte přes noc namáčet. Ráno je vyperte jako obvykle a uvidíte, že budou vypadat opět jako nové.
Jak provonět prádlo? Aviváž netřeba
A co udělat, aby vaše prádlo krásně vonělo. Chalupáři-Zahrádkáři radí použít domácí nebo koupené esenciální oleje. Doporučená dávka je obvykle 10–20 kapek přímo do bubnu. I tady jsou možnosti široké, protože si můžete vytvořit zcela vlastní bylinkovou směs. Mezi populární esence patří hlavně levandule. Nechte ji 10–15 minut povařit, pak sceďte a tuto směs přidejte do bubnu.
Kromě této varianty můžete sehnat i speciální vánoční oleje nebo třeba kombinaci čokolády a pomerančů. Neváhejte se vůně střídat, za chvíli vám z nich nejspíš vznikne menší kolekce. A pozor – praním ztrácí oleje na intenzitě, nebojte se tedy sáhnout po výraznějších či přidat víc, pokud nebudete s výslednou vůní spokojeni. Některé totiž voní doslova „jako draci“ a u jiných aby jejich aroma „pohledal.“ Bez trochy experimentování to tedy nejspíš nepůjde.