Zelenatka zařídí úrodnou půdu, stačí na ni vysypat před výsadbou pár lžic

Houba Trichoderma alias zelenatka ještě není mezi zahrádkáři příliš rozšířená. Je to ale škoda, dokáže pomoci s lepší úrodností.

Do půdy se vyplatí vhodit zelenatku, každá plodina poroste rychleji i Zdorj fotografie: Achim Hering / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Trichoderma alias zelenatka je velmi užitečná houba, kterou lze bez nadsázky považovat za jakýsi půdní životabudič. Nejen, že nepoškozuje životní prostředí, ale také zvyšuje výnos plodin a poskytuje ochranu proti patogenům. I díky tomu je Trichoderma je stále populárnější v profesionálním zahradnictví a zemědělství. Nabízí se totiž jako přirozené řešení různých problémů.

Jak používat Trichodermu

I když tato houba volně roste i u nás, mnohem jednodušší je opatřit si ji v práškové nebo tabletové formě (případně vsadit na přípravky, které ji obsahují). Běžně bývá dostupný prášek, který lze smíchat s vodou a umělými nebo organickými hnojivy, a použít k zavlažování půdy. Tato technika snižuje výskyt škodlivých hub v půdě a zároveň zvyšuje počet těch prospěšných. Aplikace houby na zbytky rostlin na podzim také může podpořit jejich rozklad a potlačit rozvoj škodlivých hub.

Jak funguje použití zelenatky

Trichoderma obklopuje kořeny rostlin, chrání je a napomáhá vstřebávání vody a živin, což může vést k výraznému zvýšení výnosu plodin. Potlačením růstu škodlivých hub pomáhá Trichoderma předcházet chorobám rostlin způsobených houbami, jako je Fusarium a Sclerotinia.

hnojení půdy v záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Tak ji lze s úspěchem použít k namáčení semen před setím, protože Trichoderma se v půdě vyvíjí jako symbiotický organismus (a semena s její pomocí tedy vyklíčí i porostou rychleji). Přípravek lze také přimíchat do závlahové vody a použít jednou měsíčně k posílení kolonií prospěšných hub přebývajících v půdě.

Hodí se i jako prevence

V období se zvýšenými dešťovými srážkami lze zelenatku použít i jako preventivní opatření proti houbovým chorobám. Posiluje totiž imunitní systém rostlin a pomáhá jim lépe odolávat stresu a nepříznivému počasí. Ze stejného důvodu se hodí i jako podpora pro podzimní výsevy nebo výsadbu sazenic. Pokud na ni tedy v obchodě narazíte, určitě s její koupí neváhejte.

Zelenatka zařídí úrodnou půdu. iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci může i droždí

Prospěšné houby (i když jiného druhu) však můžete do půdy přidat i prostřednictvím obyčejného droždí. Jak na to? Sušené droždí lze přidat přímo do půdy, nejlépe před výsadbou rostlin. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné sušené droždí smíchat s organickým hnojivem nebo kompostem. Pokud používáte sušené droždí samostatně, je třeba ho rovnoměrně rozhodit po záhonku a následně zalít vodou.

A proč ho používat? Droždí obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou například draslík, hořčík a fosfor, které jsou pro růst rostlin klíčové. Navíc podporuje růst pozitivně působících hub v substrátu, což může potlačit vývoj těch škodlivých. Ne nadarmo se droždí používá například u okurek jako ochrana před plísněmi. Droždí lze rovněž použít k obohacení půdy v kompostu, stačí ho jen přimíchat do polozetlelé části. A velmi podobně působí také podomácku vypěstovaná chlorella.

Jaké biologické přípravky k ochraně rostlin používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články