Máta je aromatická bylina, která se používá jako koření nebo do čaje. A vypěstovat ji lze opravdu celkem snadno.
Máta patří mezi nejčastěji používané bylinky v české kuchyni. Není však třeba pro ni chodit do obchodu – lze ji bez větších obtíží pěstovat v truhlíku nebo na záhonku. Je však třeba myslet na to, že oba typy pěstování mají svá specifika.
Vhodná půda a stanoviště
Máta vyžaduje zemina bohatou na živiny, která je zároveň i dostatečně propustná. Při volbě místa myslete na to, že jí nejlépe vyhovuje ta vápenatá, ovšem vyvarujte se přítomnosti nadměrného množství organické hmoty, která může vést k přemnožení houbových chorob. Stanoviště by mělo být také chráněné před přímým sluncem, ale zároveň dostatečně teplé a vlhké. Máta preferuje polostín (ale při nedostatku přirozeného osvětlení se jí bude na parapetu během zimy dařit i pod tím umělým).
Vysévání a sázení máty
Mátu lze pěstovat z řízků, oddenků a ze semen. Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semen, můžete je vysévat přímo do květináčů nebo do země. V květináči vysejte semena přibližně 0,5 cm hluboko a zalijte je. Při sázení máty na záhon je pak velmi důležité připravit půdu a prokypřit ji. Je rovněž možné vyhloubit příkop a vyplnit ho kvalitním substrátem, do kterého rostliny nasadíte. Vybrat byste si měli i vhodný druh. Často bývá k vidění zejména:
- máta peprná (Mentha piperita),
- máta dalmatská (Mentha ×dalmatica)
- máta hebká (Mentha ×niliaca)
- máta huňatá (Mentha ×rotundifolia)
- máta klasnatá (Mentha spicata) L.
- máta rolní (Mentha arvensis) L.
- máta vodní (Mentha aquatica) L.
- máta vonná (Mentha suaveolens) Ehrh.
- máta jemná (Mentha ×gracilis)
- máta křovištní (Mentha ×dumetorum)
- máta přeslenitá (Mentha ×verticillata)
- máta dlouholistá (Mentha longifolia)
Péče o mátu na zahrádce
Máta potřebuje pravidelnou zálivku, a to zejména v období sucha. Zároveň se vyvarujte nadměrného přísunu vody, který může vést k plísním. A dbejte i na dostatek živin. Pokud půda není dostatečně bohatá, doporučuje se aplikace organického hnojiva. Průběžným stříháním podporujete větvení a zdravý růst rostliny. Pokud chcete předejít jejímu přerůstání, odstraňte nežádoucí výhonky a mějte na paměti, že máta je poměrně invazivní a může rychle přerůst okolní rostliny. Proto je dobré ji něčím ohraničit.
Pěstování máty v truhlíku
Vyberte vhodný truhlík: máta potřebuje dostatek prostoru k růstu, takže vyberte ten s minimální výškou 15 cm a průměrem 30 cm. Poté smíchejte stejné díly zahradní zeminy, písku a kompostu. Semena vysévejte na povrch substrátu a jemně je zakryjte vrstvou substrátu o tloušťce asi 0,5 cm, anebo do zeminy přímo zasaďte řízky.
Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený. A kam truhlík umístit? Pamatujte si, že máta potřebuje slunce, ale ne příliš horké podmínky. Postavte ji proto na místo, kde bude mít slunce hlavně ráno nebo odpoledne. A jak se o ni starat? Vyžaduje časté zalévání a pravidelné hnojení. Pokud rostlina roste příliš vysoko, ostříhejte ji, aby si udržela kompaktní tvar. A podobně můžete pěstovat také oblíbenou bazalku.