Pokud jste se rozhodli vypěstovat si rostliny ze semínek, můžete jejich růst a vývoj podpořit vhodnými prostředky. Díky síranu amonném porostou silné a zdravé.
Pěstování rostlin ze semen je nejlevnějším způsobem, jak si zajistit velký přísun čerstvých plodů. Na oplátku vás to však bude stát spoustu času a práce. Je totiž třeba, abyste rostlinám zajistili dostatek světla, tepla, vody a potřebných živin. Vhodnými hnojivy nebo postřiky můžete sazenice ošetřit a stimulovat jejich růst, zlepšit celkové zdraví a imunitu. Vypěstujte si zdravé okurky díky této výživné zálivce.
Jak pěstovat okurky
Okurkám se skvěle daří na venkovním záhonu nebo ve skleníku, kde jsou však zralé a připravené k sklizni již o dva týdny dříve. V průběhu aktivního růstu je potřeba zajistit těmto rostlinám vše, co potřebují a ochránit je před útoky škodlivého hmyzu. K tomu vám mohou pomoci vhodné postřiky a doplňky. Zdraví sazenic ovlivní budoucí odolnost dospělých rostlin vůči škůdcům, nemocem i dalším stresovým faktorům.
Čím ošetřit sazenice
Zdravé sazenice by měly být spíš nízké a silné. Pokud se příliš vytahují, je jejich stonek opravdu slabý a citlivý. Snadno je tak zahubí změna prostředí, výkyvy teplot nebo nedostatečná zálivka. Jedním z nejlepších přípravků, kterým můžete okurky ošetřit, je síran amonný. Tato sůl je rostlinami velmi dobře vstřebatelná a pro člověka bezpečná.
Výhody anorganické soli
V počáteční fázi růstu potřebují rostliny okurek dostatek dusíku a síry. Díky dusíku sazenice lépe porostou a vytvoří zelenou hmotu. Síra zase umožňuje lepší absorpci živin a zvyšuje celkovou odolnost sazenic proti suchu, přelití i možné nákaze chorobami. Touto zálivkou zajistíte okurkám tu nejlepší péči. Odměnou vám bude opravdu bohatá úroda.
Příprava hnojiva
Pro výrobu této hnojící směsi smíchejte jednu čajovou lžičku síranu amonného ve dvou litrech vody a nechte rozpustit. Důkladně promíchejte a aplikujte na vlhký substrát v pěstebních květináčích nebo jiných nádobách. V dalších fázích růstu je potřeba okurkám zajistit dostatečný přísun dusíku, draslíku a fosforu. Hnojte proto rostliny vyváženými minerálními hnojivy nebo si připravte vlastní nálev z kuchyňských zbytků.
Univerzální hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík vždy používejte podle doporučení výrobce nebo smíchejte jednu čajovou lžičku směsi se dvěma litry vody. Tímto roztokem můžete okurky bezpečně pravidelně zalévat a podpořit jejich zakořeňování. Přírodní alternativou je výroba hnojící směsi z cibulových a banánových slupek. Slupky z jednoho banánů a tří cibulí zalejte třemi litry vody a nechte 15 minut odstát. Poté nálev přefiltrujte a aplikujte na sazenice.