Pokud na vysazeném česneku objevíte žluté listy, znamená to, že rostlina postrádá některé důležité živiny. Odhalte příčinu jejich žloutnutí a zachraňte včas svou úrodu.
Listy rostlin fungují podobně jako lidská kůže. Jakmile je něco v nepořádku, v první řadě se to projeví především na nich. Žloutnutí vypovídá o nedostatku některých důležitých látek, vystavení příliš velkému množství světla nebo dlouhému suchu. Podle intenzity a způsobu žloutnutí můžete odhalit příčinu tohoto problému a zakročit dříve, než vám rostlina zcela uvadne.
Žloutnutí česneku
Spousta zahradníků nevěnuje žlutým listům na zimním česneku příliš mnoho pozornosti. Někteří věří, že to nijak neovlivní výslednou kvalitu hlav, ani jejich chuť. Ve skutečnosti však žluté zbarvení listů značí nedostatečné množství dusíku. V tu chvíli je potřeba v zemi obnovit vyčerpané zásoby, aby měla rostlina dál z čeho brát a správně se vyvíjela.
Čím hnojit česnek
Nemusíte kupovat drahá hnojiva plná nebezpečných chemikálií a toxických látek, abyste česnek i půdu v záhonu vyživili. Přírodní alternativy jsou nejen mnohem levnější a ekologičtější, ale jejich použití je i daleko bezpečnější. S nedostatkem dusíku vám může pomoci amoniak. Za pár korun si tak připravíte účinnou zálivku pro strádající česnek.
Jak připravit hnojivo z amoniaku
Pro výrobu této hnojící směsi smíchejte jednu lžíci amoniaku s deseti litry vody. Směs důkladně promíchejte a použijte k zalévání rostlin. Pokud po pár dnech neuvidíte žádný rozdíl, přidejte do deseti litrů vody tři polévkové lžíce amoniaku a pomocí rozprašovače směs naneste na listy rostlin i okolní půdu. Někdy stačí toto ošetření provést jen jednou, jindy je potřeba postup několikrát zopakovat. Pomůžete tím rostlině zcela se vyvinout a zvětšíte budoucí úrodu.
Další vhodná dusíkatá hnojiva
Větší množství dusíku můžete najít také ve vyzrálém kompostu, hnoji nebo slepičím trusu. Kompost a hnůj můžete použít také jako mulčovací směs. Stačí je nasypat na záhon a nechat postupně vstřebávat do země. Živiny se budou uvolňovat postupně a kořeny si vytáhnou takové množství, jaké budou potřebovat. Pro výrobu směsi ze slepičího trusu použijte ideálně granulovanou směs. Nálev z čerstvého trusu je příliš silný a před použitím se musí nechat odstát minimálně 7 – 8 týdnů.