Rajčata po vysazení potřebují péči. Pomoci jim může hnojení popelem nebo vaječnými skořápkami. Je třeba dodržet postup.
Při pěstování rajčat je nutné dodržet určité postupy, aby vyrostly silné rostliny, které vám dají bohatou úrodu. Především hnojení má přímý vliv na velikost i kvalitu plodů. Není však třeba sahat po drahých chemických hnojivech. Velmi dobrou práci odvedou i zbytky z kuchyně a odpadky ze zahrady.
Zdravé silné sazenice
Je důležité zajistit, aby rostlina byla zdravá a silná. Vytáhlé, slabé, přerostlé rostlinky se slabými stonky příliš plodů nedají. Pokud takové máte, nezoufejte, ještě se dá ledaco zachránit. Pomůže diagonální výsadba, klidně i vodorovná. Z rostlin odstraňte spodní listy a zasaďte je hodně zešikma nebo i přímo položte a stonek s kořeny a zahrňte hlínou.
Volný nechte jen vršek rostliny. Nemusíte mít strach, že rajče bude křivé, téměř ihned se zvedne a roste krásně rovně. Důležité je, že jste zvětšili plochu pro růst nových kořínků, které vyrazí ze zakrytého stonku. Tím posílíte kořenový systém a rostlina zesílí.
Kdy do volné půdy
Jakmile máte silnou rostlinu, která má alespoň 4 pravé listy a spodní část stonku je fialová a tvrdá, můžete ji přesadit na konečné stanoviště. Rajčata jsou ale teplomilná a tedy velmi citlivá na nízké teploty. Proto je před výsadbou ven postupně otužujte. Do skleníku je lze zasadit už na přelomu dubna a května, do volné půdy až v druhé polovině května, když se dostatečně oteplí a nehrozí jarní mrazíky.
Biologické hnojivo hned od začátku
Rajče je velmi náročné na živiny, zvláště v době nasazení květů a plodů. Proto je sázejte do speciální směsi, která by měla obsahovat:
- popel ze spálených větví ovocných stromů a keřů po jarním řezu, trávy a listí
- vaječné skořápky, nejlépe pomleté
Směs míchejte v poměru 2:1 nebo dokonce 1:1. Popel obsahuje fosfor, draslík a další živiny, skořápky jsou bohaté na vápník, odkyselují a provzdušňují půdu. Rozkládají se však 2 až 3 roky, takže jen umleté dodají vápník spíše dalším generacím rostlin. Abyste si zajistili, že poslouží už letošní úrodě, část jich spalte. Nemáte-li v zásobě skořápky, použijte místo nich kostní, rohovinovou, čedičovou nebo rybí moučku, v nouzi i perlit, který také pomůže rychlému vývoji kořenů.
Sázení rajčat a jak na to
I zdravé, silné rostliny sázejte vždy hlouběji, než byly v květináči. Účel je stejný, posílit kořenový systém, aby mohlo rajče přijímat co nejvíc živin.
- Udělejte jamku hlubší a širší, než je květináček s rostlinou.
- Hnojivou směs smíchejte s vodou, nalijte trochu do jamky, promíchejte s hlínou a na ni usaďte rajče. Dobře zalijte.
- Doplňte zeminu až k prvním listům rajčete, ale již nezalévejte. Vodu dostaly kořeny přímo a tím, že horní vrstvu zeminy necháte suchou, zajistíte, že se na povrchu neutvoří krusta a zůstane vzdušná a nakypřená. Tak bude později lépe přijímat vodu.