Jedna lžička škrobu k sazenicím po přesazení a porostou jedna báseň

Pokud si chcete pojistit vývoj svých sazenic, můžete sáhnout pro prověřeného kuchyňského pomocníka. Jde o obyčejný škrob.

i Zdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po přesazení semenáčků do větších květináčů vypadají sazenice rajčat, paprik nebo třeba lilku povadle a růst se na pár dnů zastaví. Pomozte jim, aby se co nejdříve vzpamatovaly a začaly znovu prospívat. Stačí jedna lžička zázračné ingredience a rostlinky porostou před očima.

Proč se růst přesazených rostlin zastaví

Zastavení růstu a částečné ochabnutí semenáčků je způsobeno větším či menším poškozením nejjemnějších vlasových kořínků, kterými rostlinka přijímá vodu a živiny. Teprve, když se kořínky znovu aktivují a začnou plnit svou funkci, sazenice začne růst i nad zemí. Co můžete udělat, abyste jí pomohli vzpamatovat se co nejdříve? Nejlépe k tomu poslouží fosfátová hnojiva, pro ekologické zahrádkáře však nejsou vhodnou volbou.

Samozřejmě se prodávají také biohnojiva (například bifosforové), která dodají půdě snadno vstřebatelný fosfor a další živiny, jež rostlina při zakořenění velmi potřebuje. Seženete i různé stimulátory růstu kořenů. Nejsou však tak snadno dostupné a bývají i poměrně drahé. Přitom řešení máte doma ve spíži nebo v nejbližším obchodě s potravinami. Je to bramborový nebo kukuřičný škrob, naprosto běžná a levná surovina.

Jak použít škrob na stimulaci růstu

Je důležité škrob přidat správně, aby opravdu pomohl a spíše neškodil. Pokud ho použijete správným způsobem, pomocí půdních mikroorganizmů se rychle rozloží na fosfor, draslík a vápník, který byste jinak zakoupili v drahých hnojivech.

Jedna lžička škrobu dokáže skvěle pomoci sazenicím iZdroj fotografie: Dana YI / Creative Commons / CC BY-SA.20
  1. Množství použitého škrobu je jedna lžička na půllitrový květináč (můžete ho však použít i při výsevu).
  2. Rostlinu přesaďte a květináč doplňte hlínou asi tři centimetry od vrchu.
  3. Nyní rovnoměrně rozsypejte po povrchu škrob, množství podle obsahu nádoby.
  4. Zasypejte ho asi centimetrovou vrstvou hlíny. Kdybyste ho nechali na povrchu, mohla by se na něm vytvořit plíseň nebo houbová choroba. Také by mohl přilákat hmyzí škůdce.
  5. Přikrytý škrob se rychleji rozloží a pomáhá rovněž udržet půdní vlhkost.

Dejte pozor i na škůdce

Molice skleníková škodí zejména na okurce, salátu, rajčete, paprice, fazolích, jahodách a okrasných rostlinách. Ochrana je poměrně složitá, protože škůdce má více generací do roka, proto je nezbytné střídat přípravky i během jedné vegetace. Kdy provést chemické ošetření? Chemické ošetření se provádí až při zjištění výskytu škůdce! Na monitorování molic se ve sklenících doporučuje vyvěsit žluté lepové destičky. Postřik se doporučuje zopakovat minimálně 2 až 3krát v intervalu 3 – 5 – 7 dní.

Jedna lžička škrobu dokáže skvěle pomoci sazenicím iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti dospělým stádiím škůdce lze použít nižší koncentraci, proti larvám je nutná vyšší koncentrace. Přirozenými nepřáteli molic jsou i různé druhy slunéček. Pro jejich praktické použití je však poměrně málo zkušeností, při nižších výskytech by však při umělém nasazení asi 1 ks na rostlinu nebo 20 až 30 ks na skleník mohli citelně omezit škody. Ještě lepší je pak jejich kombinace s tropickou vosičkou Encarsia formosa. Ovšem potřebujete-li účinnější a rychlejší prostředek, zkuste vyrobit postřik z chilli papriček.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování sazenic?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články