Vysoký výnos jahod zařídí hořčičný prášek, navíc je ochrání před škůdci

Pokud si chcete letos dopřát opravdu maximální úrodu jahod, pak vsaďte na hořčičný prášek. Tuto plodinu pomůže ochránit před škůdci.

i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hořčičný prášek je levný a účinný prostředek pro zvýšení výnosu jahod (a poslouží i jako ochrana před škůdci). V kombinaci s vodou se totiž stává velmi silným insekticidem, který může odstranit hmyzí larvy a vajíčka v půdě. V této souvislosti může hořčičný prášek také příznivě ovlivnit prospěšné bakterie v půdě a zvýšit tak zdraví rostlin a kvalitu zeminy.

Jak se používá hořčičný prášek

Stačí smíchat 2 až 3 lžíce hořčičného prášku s 10 litry vody a tuto směs aplikovat na jahody. Směs může být nanášena ručně nebo pomocí postřikovače. Je důležité aplikovat ji během večerních hodin, aby se předešlo spálení rostliny na slunci.

Výhody hořčičného prášku pro jahody

Hořčičný prášek obsahuje látky, které mohou mít pozitivní vliv na zdraví rostlin. Například sulfidy obsažené v hořčičném prášku mohou příznivě ovlivnit bakterie v půdě, které jsou užitečné pro růst rostlin. Také mohou zlepšit strukturu půdy a zvýšit obsah organických látek. Kromě toho rovněž dokážou veškeré zeleni pomoci absorbovat dusík, fosfor a další živiny z půdy.

Osvědčená jarní procedura pro lepší úrodnost všech jahodníků iZdroj fotografie: Maxpixel

Další výhodou hořčičného prášku je jeho nízká cena. Pokud si rozhodnete vytvořit vlastní domácí insekticid, můžete ušetřit spoustu peněz. Hořčičný prášek je také šetrnější k životnímu prostředí. Uvidíte, že jakmile ho jednou vyzkoušíte, tak už se nikdy nevrátíte ke klasickým prostředkům z obchodu. A mimochodem – hořčičný prášek lze použít i k úpravě záhonů před setím nebo sázením plodin.

Pomůže i dřevěný popel

Ale jen samotná hořčice jahodám nestačí, proto je vhodné její použití doplnit snadno dostupným dřevěným popelem. Než se však do tohoto postupu pustíte, odstraňte ze záhonu plevel a vyberte všechny odumřelé listy nebo rostliny. Poté rovnoměrně rozprostřete dřevěný popel na povrch půdy v okolí jahod. Ideální dávka je asi 100 gramů dřevěného popela na 1 m². Můžete ho také rozdrtit a smíchat s půdou pomocí hrábí.

Hnojení sazenic práškem z hořčice má mnoho výhod iZdroj fotografie: Depositphotos

Po aplikaci dřevěného popela jahody důkladně zalejte. Tím pomůžete zajistit, že se dostane do půdy a živiny rychle proniknou i ke kořenům rostlin. A proč vsadit právě na dřevěný popel? Například proto, že obsahuje hodně minerálů – například vápník, draslík a fosfor, které jsou pro růst jahod nezbytné. Tyto minerály pomáhají rostlinám vytvářet silné kořeny, zlepšují kvalitu plodů a zvyšují jejich odolnost proti chorobám.

Snížení pH půdy

Dřevěný popel má alkalické vlastnosti, které pomáhají snižovat kyselé půdy pH. Pokud máte v zahradě kyselou půdu, může být hnojení dřevěným popelem velmi prospěšné. Navíc jde o skvělou a ekologickou alternativu k syntetickým hnojivům. Dřevěný popel je obnovitelný zdroj a použitím tohoto přírodního materiálu na zlepšení půdních vlastností přispíváte k ochraně životního prostředí.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o jahody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články