První krmení sazenic paprik po přesazení: Hnojivo z chleba a kopřiv

Hnojení paprik musí obsahovat všechny důležité živiny, jinak se tyto rostlinky nebudou správně vyvíjet. Dopřejte jim vše potřebné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Paprika setá (Capsicum annuum), někdy nazývaná též paprika roční, je oblíbenou plodinou mnoha zahrádkářů. Ceněna je u ní především její všestrannost v kuchyni a vysoké nutriční hodnoty. Ovšem péče o sazenice paprik může leckdy znamenat zapeklitý problém. Zanedbání správné péče poté vede ke špatnému růstu a výnosu. Jedním z klíčových aspektů péče o sazenice paprik je hnojení, které by mělo být provedeno ve správný čas a se správnými živinami.

Kdy poprvé hnojit papriky

První hnojení sazenic paprik po přesazení je klíčové a mělo by být provedeno 12 až 14 dní po přesazení. V této fázi potřebují sazenice přísun živin, které podpoří žádoucí růst kořenů a listů. I když je na trhu k dispozici mnoho hnojiv, není třeba za ně utrácet – můžete si vyrobit vlastní ze snadno dostupných materiálů ( jde navíc o udržitelnější a nákladově efektivnější možnost). Jedním z účinných domácích hnojiv pro sazenice paprik je směs chleba a kopřiv.

K výrobě tohoto hnojiva budete potřebovat dva bochníky suchého, nakrájeného chleba a velký svazek čerstvě nařezaných kopřiv. Lze použít kopřivu dvoudomou (Urtica dioica) i kopřivu žahavku (Urtica urens) – obě mají totiž téměř identické účinné látky. Chléb a kopřivu dejte do kbelíku, přidejte vodu a vše přikryjte pokličkou. Za občasného míchání nechte týden odležet, dokud se nevytvoří hustá kaše. Směs přeceďte a tekutinu zřeďte v poměru 1:10 vodou.

První hnojení sazenic paprik zajistí chleba a kopřivy iZdroj fotografie: Freepik

Jak používat hnojiva na papriky

Toto domácí hnojivo je bohaté na živiny, které sazenice paprik vyžadují. Jde především o dusík, draslík a fosfor. Obsahuje také základní mikroživiny, včetně železa a hořčíku. Listy kopřivy paprikám dodávají extra podporu živin a zároveň poskytují přirozenou ochranu proti škůdcům a chorobám.

Hodí se i pomocník z lékárny

Další možností hnojení sazenic paprik je peroxid vodíku. Tohoto běžného pomocníka z domácnosti lze totiž skvěle použít k dezinfekci půdy a snížení rizika onemocnění sazenic. Je však nezbytné jej aplikovat ve správném poměru, aby nedošlo k poškození sazenic. Na 0,5 litru vody přidejte jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku. Hotový roztok můžete na rostliny nalít nebo nastříkat.

První hnojení sazenic paprik zajistí chleba a kopřivy iZdroj fotografie: Freepik

Pro milovníky chilli papriček

A pokud pěstujete papriku čínskou (Capsicum chinense), pak u ní peroxid vodíku také uplatníte. Díky jeho působení se v plodech navýší obsah alkaloidu kapsaicinu, ale také dalších užitečných látek, jako je například vitamin C, beta karoten (provitamin A), vitaminy skupiny B (vitamin B6) a dále antioxidant vitamin E. A pamatujte si také, že při venkovní výsadbě jsou dobrými sousedy paprik všeho druhu bazalka, cibule, měsíčky, lichořeřišnice a česnek a naopak nesnáší luštěniny a lilek.

Závěrem lze říci, že první hnojení sazenic paprik po přesazení je pro jejich růst a vývoj opravdu klíčové. I když je k dispozici mnoho komerčních hnojiv, není vůbec obtížné si vyrobit jedno vlastní z chleba a kopřiv a možné patogeny eliminovat s pomocí peroxidu vodíku. Uvidíte, že vám vaše rostliny budou vděčné. A uzrálé chilli papričky můžete na své zahradě zpětně použít jako účinný prostředek proti škůdcům. Celý koloběh se tak krásně uzavře.

Jaké jsou vaše tajné tipy při péči o papriky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články