Místo velké úrody se Karel dočkal obřího neúspěchu: „Co si zaseješ, to sklidíš“

Než se na zahradě pustíte do výsevu nebo výsadby nové várky rostlin, je potřeba půdu v záhonech vhodnými prostředky obohatit. I při této práci je potřeba být opravdu ostražitý.

rytí záhonu i puda-zahon-konev
                   

Aby mohly rostliny dobře růst a prospívat, je důležité připravit jim to nejlepší podloží a záhony pro jejich pěstování uzpůsobit. Špatně zvolenými prostředky však můžete nadělat více škody než užitku. Své o tom ví také Karel, který díky nevhodné úpravě půdy přišel o všechnu svoji úrodu.

Příprava záhonů pro pěstování

Na konci nebo začátku sezony je vždy doporučováno doplnit do půdy vyčerpané zdroje živin. Ideálně se tyto práce provádí na podzim, kdy je dostatek času, aby se všechny složky v záhonu rozložily a vstřebaly. Pokud jste z nějakého důvodu tento akt dříve nestihli, můžete to dohnat na jaře a vhodnými prostředky půdu v záhonu vyživit. Při jejich výběru však musíte být opravdu opatrní.

Doplnění záhonů koňským hnojem

Karel se na jaře rozhodl obohatit půdu v záhonech koňským hnojem. Několik týdnů jej shromažďoval, aby se nakonec mohl pustit do jeho roznášení. Každý jednotlivý záhon jím vydatně posypal a po pár týdnech vysadil rostliny v očekávání bohaté úrody. Prvních pár dní sledoval, jak rostliny rostou a prosperují, ale nakonec se nestačil divit.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Co zaseješ, to sklidíš

Všechny jeho rostliny po pár dnech z ničeho nic zežloutly a zemřely, přestože je pravidelně zaléval a reagoval na všechny jejich potřeby. Když se Karel snažil zjistit, co bylo příčinou jeho zničené úrody, zjistil, že koňský hnůj byl ošetřen pesticidem, který zahubil všechny rostliny, které v záhonu rostly. Nakonec musel vyměnit všechnu zeminu a začít znovu. 

Pečlivě hnojiva vybírejte

Méně je někdy více. Nezapomínejte, že ani příliš vydatným hnojením svým rostlinám neprospějete. Některé druhy jsou naopak velmi citlivé na přehnojení a nedokážou se s velkým množstvím dodaných látek vypořádat. Při výběru vhodné výživové směsi vždy vycházejte z konkrétních potřeb rostlin a vývojové fáze, ve které se momentálně nachází. Tak budete mít vždy jistotu, že nešlápnete vedle a svou úrodu tím nezničíte.

Kvalitní hnojivo z koňského hnoje

Čím vyživujete záhony pravidelně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články