Aby rajčata nebyla napadena hnilobou, pomůže dusičnan vápenatý

Pokud se obáváte výskytu hniloby u rajčat, můžete proti ní zasáhnout preventivně. Skvělou prevencí je obyčejný dusičnan vápenatý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si dobře prohlédneme české zahrádky, nelze popřít, že k nejčastěji pěstovaným druhům zeleniny patří rajče jedlé (Solanum lycopersicum). Patří do čeledi lilkovité (Solanaceae), která zahrnuje také další rostliny, jako jsou brambory, lilky a papriky. Rajčata pocházejí ze západu Jižní Ameriky a pěstují se po tisíce let. Jejich plody představují velmi dobrý zdroj vitamínů A a C, draslíku a lykopenu, antioxidantu, který dává rajčatům červenou barvu a je spojován s různými zdravotními přínosy. Pokud je však napadá hniloba, musíte proti ní zasáhnout.

Když vám hnijí rajčata

Rostliny rajčat jsou náchylné k různým chorobám a jednou z nejběžnějších je hniloba květů (známá také jako vrcholová hniloba rajčat). Tato fyziologická porucha postihuje různé odrůdy rajčat a je vyvolána faktory, jako jsou:

  • časté srážky,
  • extrémní teploty,
  • nedostatek vápníku,
  • nedostatek manganu,
  • nedostatek fosforu,
  • nadbytek dusíku,
  • nedostatek hořčíku,
  • nedostatek draslíku
  • a také kyselá nebo zasolená půda.

Rostliny postižené hnilobou květů vykazují na postižených plodech šedé nebo tmavě zelené skvrny. Tyto plody mají tendenci špatně růst a mohou se rovněž deformovat. I když tato choroba může být pro pěstitele rajčat doslova zničující, existují preventivní opatření, díky nimž lze většině problémů efektivně předejít.

Žloutnutí listů u sazenic rajčat může mít více důvodů, rozklíčujte je iZdroj fotografie: Freepik

Pomůže dusičnan i vaječné skořápky

Jednou z účinných metod, jak zabránit hnilobě květů, je zapracovat do otvorů pro výsadbu (ještě před přesazením sazenic rajčat) rozdrcené vaječné skořápky. Ty se stanou bohatým zdrojem vápníku, který je pro rajčata klíčový ve fázi květu a vývoje plodů. Včasným zajištěním dostatečného přísunu vápníku lze riziko hniloby květů výrazně snížit. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.

Dalším způsobem, jak zabránit hnilobě květů, je přihnojení rajčat roztokem dusičnanu vápenatého. Rozpusťte 10 gramů hnojiva na bázi dusičnanu vápenatého v 10 litrech vody a aplikujte tento živný roztok jako zálivku (předtím však záhon dobře navlhčete, předejdete tak riziku poškození kořenů). Doporučené množství živného roztoku na jednu rostlinu rajčat je 1 litr. Toto pravidelné podávání roztoku dusičnanu vápenatého pomáhá rostlinám zajišťovat stálý přísun vápníku a snižuje tak riziko výskytu hniloby květů.

Proti hnilobě rajčat skvěle pomůže obyčejný dusičnan vápenatý iZdroj fotografie: Freepik

Role dusičnanu vápenatého v prevenci

Vápník je základní živinou pro rostliny a hraje klíčovou roli ve vývoji a růstu buněk. Pomáhá udržovat strukturální integritu buněčných stěn, zejména během období rychlého růstu. Když rostlina rajčat postrádá dostatečný přísun vápníku, nemůže správně transportovat a distribuovat tuto životně důležitou živinu do vyvíjejících se plodů.

V důsledku toho dochází k hnilobě květů, což vede k tvorbě těchto nevzhledných skvrn na rajčatech. Dusičnan vápenatý slouží rostlinám jako snadno dostupný zdroj vápníku. Lehce se rozpouští ve vodě, což umožňuje rostlinám ho snadno absorbovat a efektivně využít.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články