Staré pečivo nevyhazovat, poslouží jako velmi efektivní hnojivo

Pro lepší péči o zahradu je mnohdy možné využít i zbytky, které by jinak skončily v popelnici. Zkuste to se starým pečivem.

Ani staré pečivo, které se už k ničemu jinému nehodí, určitě nepatří do popelnice. Naopak – můžete z něj připravit opravdu perfektní hnojivo. i Zdroj fotografie: Therobotking / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahrádkáři vždy vědí, jak co nejlépe využít dostupné zdroje, a použití starého chleba jako přírodního a pro rostliny prospěšného hnojiva není výjimkou. Praxe využívání starého chleba jako užitečného doplňku pro zeleninu, ovoce a květiny, je léty osvědčená a nabízí četné výhody. Seznamte se s ní také.

Výhody chleba pro zahradu

Prošlý chléb se často vyhazuje spíše ze zvyku, ale ve skutečnosti ho lze použít jako cennou přísadu iniciující růst veškeré zahradní zeleně. Pečivo totiž obsahuje značné množství živin, včetně sacharidů, bílkovin, vitamínů skupiny B a minerálních látek. A jak na přípravu toho výživového prostředku?

  • Sesbírejte kůrky starého chleba a naplňte jimi jednu třetinu sklenice nebo kbelíku.
  • Chléb zalijte vodou, dokud není zcela promočený.
  • Nechte vyluhovat, abyste získali nálev bohatý na živiny.

Jakmile je nálev hotový, sceďte ho, abyste odstranili pevné částice. Nálev nařeďte vodou v poměru 1:1 a použijte k zalévání rostlin. Během týdne si na svých rostlinách všimnete prvních změn – budete se moci těšit například ze silnějších stonků a zdravějších listů doprovázených zářivými barvami. Vyživováním rostlin starým chlebem podpoříte jejich celkovou sílu, což povede k hojnější a chutnější sklizni.

Starý chléb nevyhazovat iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud nemáte chléb, použijte kvasnice

Jestliže se vám daří udržovat plýtvání potravinami na uzdě a žádné staré pečivo vám doma v zásadě nezbývá, nemusíte se prospěšného hnojení svých rostlin vzdávat – stejně dobře vám totiž poslouží droždí. A může být klidně i prošlé. Pokud není plesnivé, vaši zelené svěřenci si ním bez problémů poradí.

Kvasnice jsou mikroorganismy, které obsahují vysoké množství živin, jako jsou bílkoviny, vitaminy skupiny B, minerály (např. zinek, železo) a další prospěšné látky. Použití kvasnic jako hnojiva pomůže zlepšit strukturu půdy, stimulovat růst kořenů, zvýšit odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám a také zlepšit celkovou úrodnost zahrady. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.

Starý chléb nevyhazovat iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat kvasnice jako hnojivo

Příprava kvasnicového roztoku: Začněte tím, že rozpustíte suché kvasnice ve vodě. Poměr vody a kvasnic závisí na konkrétním typu kvasnic a doporučení výrobce, ale obvykle se používá 1 až 2 lžíce kvasnic na 4 litry vody. Nechte směs odpočívat po dobu několika hodin nebo přes noc. Aplikace na rostliny: Roztok kvasnic se může aplikovat buď postřikem na listy, nebo zaléváním přímo do půdy.

Pokud používáte postřikovou metodu pravidelně, asi jednou za 2 až 4 týdny (během vegetačního období), zúročí se vám to. Tímto způsobem zajistíte, že rostliny budou mít přístup k dostatečnému množství živin. Ovšem po uplynutí zhruba poloviny určeného intervalu mezi hnojením kvasnicemi nezapomeňte své zahradě dodat také popel (doplní rostlinám draslík, který při svém vývoji spotřebovávají právě kvasinky). Skvěle vám k tomu poslouží třeba dřevěný popel.

Jak zbytky z domácnosti zužitkováváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články