Už žádné zalévání, k systému kapkové závlahy je potřeba jen plastová lahev

Usnadněte si namáhavé ruční zalévání a dejte šanci kapkové závlaze. Nemusíte do ní ani investovat, vyrobíte-li si ji z PET lahve.

Jak jednoduše vyrobit samozavlažovací systém z obyčejných PET lahví i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Horké počasí a minimum dešťů dává zabrat nejen lidem, ale i přírodě. Práce v zahradě v letních měsících tak spočívá hlavně v zalévání rostlin. Pobíhání s konvicí po zahradě může být dosti náročné, navíc v horkém létě bývá palčivým problémem zahradníků nedostatek vody. S tím dokáže pomoci kapková závlaha. Tento systém buď zakoupíte v zahradnictví, nebo si ho vytvoříte doma svépomocí. Užitečným pomocníkem je pro tuto příležitost plastová lahev.

Kapková závlaha – výhody, jak funguje

Jedná se o automatický systém závlahy, který se hodí na záhony i do skleníků, do truhlíků, sadů a parků nebo na pole. Z natažených hadic odkapává z malých otvorů voda přímo ke kořenům rostlin. Tím pádem zůstávají listy plodin suché a nejsou tak ohroženy plísní nebo popálením od slunce. Obyčejně z jednoho otvoru vykapou 2 až 4 litry vody za hodinu. Pokud máte nádrž na vodu v dostatečné výšce, máte vyhráno, pokud ale budete vodu pobírat z rybníka nebo potoka, neobejdete se bez čerpadla a regulátoru tlaku.

Rostlinám dodá vláhu PET lahev

Nechce-li se vám kapková závlaha kupovat, ale přesto se vám tento systém líbí, není nic ztraceno. Vyrobit si podobný systém můžete za pomoci pětilitrové plastové lahve. Tu naplňte vodou, ale jen tak, aby nesahala až po hrdlo. Utáhněte víko, láhev otočte vzhůru nohama a ve spodní části po každé straně udělejte páječkou nebo hřebíkem otvor.

Lahev zakopejte do jedné třetiny výšky na záhon, kde vysadíte rostliny. Rychlost závlahy budete regulovat pomocí víčka – z otevřené lahve voda rychle vyteče, s uzavřeným víčkem bude postupně odkapávat. Lahví vyrobte tolik, kolik máte rostlin.

Závlaha dešťovou vodou iZdroj fotografie: Freepik

Jak na šetrné hospodaření s vodou

Suchá léta a nedostatek vody trápí přírodu i pěstitele čím dál častěji. Pokuste se s vodou v zahradě šetřit a efektivně ji využívat. První, co můžete udělat, je pořídit zásobník nebo sud, do kterého budete zachytávat dešťovku. Nejen, že ušetříte za stočné – dešťovka je pro zalévání rostlin nejvhodnější. Snažte se, aby se vláha v půdě udržela co nejdéle. Skvělým způsobem je mulčování záhonů organickými materiály, jako je štěpka nebo sláma. A nakonec – zalévejte vždy ráno nebo večer, během dne se voda ze země rychle vypaří a rostliny ji nestihnou využít.

Návod na výrobu kapkové závlahy z plastové lahve

Jakým způsobem zaléváte v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články