Pokud chcete mít opravdu velkou úrodu okurek a užívat si jí se vším všudy, pak vsaďte na obyčejného kuchyňského pomocníka.
Okurkám se daří v neutrálních až mírně kyselých půdách, což je vědecky dokázáno. Zahradníci, kteří pěstují okurky v takových podmínkách, proto mají často nejlepší výnosy. A jak takových podmínek při pěstování okurek dosáhnout? Pomoci vám může docela obyčejný ocet. Musíte ho ovšem správně aplikovat a také se postarat o dodržení několika dalších důležitých zásad – jinak se vašim okurkám dařit nebude.
Proč používat ocet na okurky
Když se ocet aplikuje do půdy, napomáhá okurkám při lepší absorpci draslíku a vápníku. Kromě toho pomáhá předcházet rozvoji plísňových infekcí, což umožňuje této zelenině lépe prospívat a zabraňuje obávanému žloutnutí listů, které často zkracuje délku jejich života.
Jak aplikovat hnojivo
Stačí vzít 1 šálek 9% octa a zředit ho v 10 litrech vody. Existuje však metoda na živiny mnohem, bohatší, se kterou se rozhodně vyplatí se zabývat (pokud tedy máte trochu času navíc). Nejlepší přístup je přidat ocet do popela nebo jemně namletých vaječných skořápek. Obojí spustí žádoucí chemické reakce, na jejichž konci bude stát lépe využitelný a vstřebatelný přírodní vápník. A jak postupovat? Potřebovat budete 1 šálek dřevěného popela nebo jemně mletých vaječných skořápek.
Nasypte je do prázdného kbelíku, poté přidejte 1 šálek octa a několik dalších šálků čisté vody. Směs nechte jeden den louhovat. Poté doplňte objem na 10 litrů, dobře promíchejte a ihned zalijte každou rostlinu 1 litrem roztoku. Zalévejte opatrně a postarejte se, aby se většina zálivky vsákla do bezprostředního okolí rostliny a nestekla bez užitku ze záhonu. Zálivka musí být dobře odstátá – kořeny okurek totiž nesnáší chladnou vodu. Pokud tedy pěstujete okurky ve skleníku, pak nechte se toho hnojivo ohřát přímo tam (venkovní teplota by nemusela stačit).
Co byste ještě měli vědět
Hnojení by mělo být provedeno vždy až po zavlažování (předejdete tak možné mu poškození kořenů). Jedná se o v praxi prověřené a vysoce účinné hnojivo na okurky, takže ho rozhodně není třeba používat příliš často. Tři taková hnojení v intervalech 14 dnů během celé sezóny vašim rostlinám bohatě vystačí až do příchodu chladného počasí. Roztok můžete také aplikovat jako postřik na list, abyste rostliny ochránili před škůdci a patogenními houbami.
Proporce pro aplikaci na list:
- Pro bílý ocet: 1 polévková lžíce na 1,5 litru vody.
- Pro jablečný ocet: 2 polévkové lžíce na 1,5 litru vody.
Ocet aplikujte nejlépe ráno nebo pozdě večer. Pro začátek dvakrát do týdne, ovšem po třech týdnech aplikace můžete aplikaci zmírnit na interval jednou za 7 až 10 dní. Pokud se ovšem objeví problémy, pak se vraťte k původní osvědčené frekvenci. Rozhodně se to vyplatí. Ušetříte tak za drahé postřiky a vaše okurky na záhonku i ve skleníku budou stále v perfektní kondici.