Studna na zahradě je dobrý pomocník. Jaký postup ale zvolit k jejímu vyhloubení?

                   

Mít na zahradě vlastní studnu je velmi oblíbené. Nejde jen o úsporu peněz za vodné stočné, ale hodí se to také jako ideální zdroj pro polévání zahradních rostlin, který je výrazně šetrnější k životnímu prostředí. Pokud se rozhodnete pro vybudování studny, budete postaveni před důležitou otázku – jakou metodou studnu vybudovat? To je totiž vůbec ta nejdůležitější otázka, na kterou si musíte odpovědět předtím, než se pustíte do práce. Existují v podstatě dvě základní metody – můžete mít studnu kopanou nebo vrtanou. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých metod?

Kopání se často nevyplatí

Kopaná studna má na první pohled více nevýhod než výhod, pro někoho však mohou být stěžejní právě ony výhody, a proto nakonec zvolí tuto možnost. Hlavním benefitem je možnost případného prohloubení studny. Toho se využívá v případě, dojde-li k dlouhodobému poklesu vodní hladiny. Na kopanou studnu pak nepotřebujete vůbec žádnou těžkou techniku, což ocení především ti, kteří chtějí postavit studnu na špatně dostupném místě nebo tam, kde by se příjezdem těžké techniky mohlo prostředí zničit. Jenže nevýhody jsou také dost závažné. Především je třeba vyvrátit mýtus, že kopaná studna vyjde levněji – opak je pravdou. Může být až třikrát dražší než studna vrtaná. Studna se také nedá kopat všude, pokud je zem příliš tvrdá, jde to velmi obtížně. Při kopání může být také mnohé zničeno nepříznivým počasím.

Vrtanou studnu máte velmi rychle

Právě proto většina lidí v dnešní době volí studnu vrtanou. Voda ze studny vrtané je kvalitnější, samotné vrtání je velmi rychlé. Jelikož je vrtaná studna hlubší, je voda z větší hloubky a mívá výrazně lepší kvalitu. Často je vhodná i na pití. Studnu vytvořenou vrtáním můžete mít hotovou cobydup. Vrtaná studna se sice nedá později prohlubovat, vrtání však bývá mnohem hlubší než kopání. Právě díky tomu, že se voda odebírá přímo z pramene, nezáleží na tom, je-li dostatek deště či nikoliv. Nevýhoda je samozřejmě nutnost použití těžké techniky. Budete potřebovat vytvořit příjezdovou cestu a vytvořit vhodné podmínky pro práci strojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články