Ještě teď je možné přihnojit česnek tak, aby byla jeho úroda maximální. A není třeba sahat po chemii, postačí přírodní prostředky.
Česnek, známý svou jedinečnou chutí a mnoha zdraví prospěšnými látkami, potřebuje k tomu, aby se mu dařilo a poskytoval bohatou úrodu, správnou výživu. Pokud jde o ten jarní (protože ozimý se už v této době vyživovat nevyplatí), pak byste mu měli až do poloviny července ještě dopřát dusík. Zcela zadarmo vám ho poskytne dřevěný popel a ptačí trus.
Úloha popela a trusu při růstu česneku
Česnek kuchyňský (Allium sativum) patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae), i když v minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae). Jeho stroužky obsahují mnoho cenných živin, jako jsou například vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami, na které se rozhodně nevyplácí zapomínat, jsou také flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.
Popel a ptačí trus nabízejí cenné živiny, které mohou růst a vývoj česneku skvěle podpořit. Popel získaný ze spáleného dřeva obsahuje draslík, fosfor a další stopové prvky prospěšné pro růst rostlin. Draslík je důležitý zejména pro vývoj a dozrávání cibulí, zatímco fosfor podporuje zakořenění a celkovou vitalitu rostlin. Ptačí trus, známý také jako ptačí guáno, je pak velmi bohatý na dusík, fosfor a draslík, takže je pro rostliny vynikajícím zdrojem potřebných živin. Zejména dusík je nezbytný pro podporu silného růstu listů a zdravé tvorby stroužků.
Jak aplikovat popel a ptačí trus
Chcete-li využít výhod popela a ptačího trusu pro pěstování česneku, postupujte podle následujících jednoduchých pokynů:
- Pokud se rozhodnete pro ptačí trus, musíte smíchat 1 kilogram trusu s 10 litry vody. Před použitím nechte směs několik dní odstát.
- Jestliže sáhnete po popelu, vezměte 2 šálky popela a smíchejte je s 8 litry vody. Směs nechte louhovat 2 dny.
Hnojiva je ovšem třeba také správně zředit:
- V případě ptačího trusu smíchejte 1 litr namočeného roztoku s 9 litry čisté teplé vody.
- U popela smíchejte 1,5 litru namočeného roztoku popela s 10,5 litru vody.
Na co ještě pamatovat
Před použitím hnojiv zajistěte, aby byla půda kolem česneku dobře zavlažená. Vlhká půda usnadňuje příjem živin a zabraňuje poškození kořenů. Kolem každé rostliny česneku nalijte 0,5 litru zředěného roztoku ptačího trusu nebo popela a zaměřte se na kořenovou zónu. Dbejte na to, abyste hnojivo nelili přímo na listy, jinak by mohlo dojít k jejich spálení. Pro optimální růst opakujte hnojení každých 10 až 14 dní po celou vegetační sezónu, počínaje prvním letním měsícem až do doby, kdy rostliny začnou tvořit cibulky.
Váš česnek tak bude opravdu obrovský a chutný. Použitím organických hnojiv, jako je popel a ptačí trus, navíc minimalizujete svůj dopad na životní prostředí a šetříte nejenom přírodu, ale i svou peněženku. Dalším skvělým hnojivem je pro česnek také granulovaný hnůj.