Zastavte žloutnutí listů rajčat a zlepšete jejich stav touto výživnou zálivkou. Doplníte potřebné živiny a nakopnete jejich další růst. V létě budete sklízet velké a chutné plody.
Abyste si v létě mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů, musíte svá rajčata ochránit před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a škůdci. Přestože jsou tyto rostliny poměrně náročné na pěstování, s dodržováním určitých pravidel to zvládne i úplný začátečník. Dejte si pozor a vyhněte se těmto častým problémům.
Nejprve odhalte příčinu
Pro úspěšné vyřešení tohoto problému a zlepšení jejich zdravotního stavu musíte nejprve odhalit příčinu žloutnutí listů. Jedině tak zjistíte, jak co nejlépe a nejrychleji jejich špatný stav napravit. Čím déle budou plodiny strádat, tím větší škody mohou být napáchány. V případě nemocí nebo chorob se mohou nakazit i okolní rostliny a vy tak snadno přijdete o celou úrodu.
Proč listy rajčat žloutnou
Podobně jako se na lidské pokožce projevuje veškeré strádání a neduhy, i listy rostlin odrážejí jejich nepohodu. Mezi hlavní příčiny jejich špatného zdravotního stavu patří nedostatečná zálivka a dlouhé období sucha, napadení některými škůdci, nedostatek dusíku nebo nákaza nemocí. Pokuste se nejprve odhalit, co za změnou zdravotního stavu vašich plodin stojí, abyste mohli co nejefektivněji zakročit.
Jak správně pečovat o rajčata
Ať už se rozhodnete pro pěstování ve skleníku, v záhonu, na balkoně nebo parapetu, nejdůležitější roli hraje vhodný substrát. Ten musí být velmi úrodný a dobře propustný. Jedině tak umožníte přísun vzduchu ke kořenům a zabráníte zadržování přebytečného množství vody, které způsobuje uhnívání kořenů a další problémy. Podloží rajčat by také mělo být mírně kyselé. Ideálně by se pH půdy měla pohybovat mezi 5,5 až 6,5.
Jak zachránit strádající rostliny
Pokud se vám podaří odhalit příčinu, je poměrně jednoduché zhoršování problému zastavit a zlepšit zdraví a vitalitu rajčat. V případě, že byla problémem zálivka, se zaměřte na pravidelné zavlažování a přizpůsobujte její množství a četnost potřebám rostlin. Při nedostatku dusíku zkuste použít dusíkatá hnojiva. K tomuto účelu vám skvěle poslouží močovina, slepičí trus, vyzrálý kompost nebo fermentovaný hnůj.
Jestli vaše rostliny trpí na útoky škůdců, připravte si vhodné přírodní postřiky, kterými je dokážete účinně ochránit. Vyhněte se kupovaným insekticidům, které kromě škodlivých druhů hmyzu hubí i ty prospěšné, a navíc mohou pronikat do rostlin, a následně se v stopovém množství objevují také ve sklízených plodech. Přírodní produkty jsou mnohem šetrnější a bezpečnější pro vaše zdraví i životní prostředí.