Obří a chutné papriky na dosah ruky: Chce to kyselinu jantarovou

Papriky jsou skvělým zdrojem vitamínů, ne vždy ale jejich úroda odpovídá našim představám. Napravit to může správné hnojení.

i Zdroj fotografie: DLR_de / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Papriky touto dobou již v zahradách i sklenících krásně rostou, začínají kvést nebo dokonce nasazují první plody. Aby tomu tak bylo i nadále, je potřeba dopřát jim adekvátní dávku živin. Na ty je paprika opravdu náročná, proto je nutné provádět pravidelné hnojení po celé vegetační období. Dobře „krmené“ rostliny budou odolnější vůči chorobám, škůdcům i nepřízni počasí a vám poté budou odměnou chutné plody plné vitamínů.

Bohaté kvetení díky dřevěnému popelu

Každá plodová zelenina, která právě kvete, potřebuje dostatek živin, především fosforu a draslíku. V tomto případě lze k hnojení paprik použít například zakoupený superfosfát. Pokud ale volíte organická hnojiva, můžete papriky pohnojit pomocí popela, který obsahuje fosfor, draslík a řadu dalších živin. Popel buď rozhoďte a zapracujte do půdy, nebo z něj vytvořte tekuté hnojivo, které použijete jako zálivku. Obohatit ho můžete i o vaječné skořápky, které jsou nabité vápníkem.

Pomůže hnojení paprik kyselinou jantarovou

Trochu zvláštním, ale velice účinným hnojivem, je kyselina jantarová, přírodní organická látka, která vzniká zpracováním fosilní pryskyřice – jantaru. Funguje jako stimulátor růstu, zvyšuje odolnost rostlin vůči suchu a chorobám, urychluje proces zrání plodů a zvyšuje v nich obsah cukru a vitamínů. Pozitivní vliv má i na půdní mikroflóru. Hnojení paprik za pomoci kyseliny jantarové provádějte jednou za týden až deset dní – rozpusťte 2 gramy kyseliny v 10 litrech vody a roztokem rostliny vydatně zalijte.

Plod bílé papriky iZdroj fotografie: Pixabay

Dejte pozor na kyselost půdy

Za neprospívajícími paprikami může stát přespříliš kyselá půda. Papriky z ní nejsou schopny přijímat živiny, což nakonec vede k menší úrodě a výnosům. To, zda zemina není příliš kyselá, vám pomůže odhalit půdní pH test ze zahradnictví. Kyselost půdy dokáže snížit dolomitová moučka nebo dřevěný popel. Pamatujte však, že upravit pH půdy je běh na dlouhou trať. Pokud je tedy zemina na vašem pozemku kyselá, zvažte pěstování paprik v květináčích nebo vyvýšených záhonech.

Jak na zaštipování paprik, aby lépe plodily

Čím hnojíte papriky v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články