Petúnie rozkvetou jedna báseň, chce to hnojivo z droždí a cukru

Péče o petúnie není nijak obtížná. Například pro hnojivo nemusíte do obchodu – místo toho si jedno levné a účinné snadno vyrobíte doma.

Petúnie skvěle vyživí levné hnojivo z droždí a cukru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) jsou proslulé svými zářivými květy, které dokážou produkovat v ohromném množství, a proto jsou oblíbenou volbou pro záhony, balkony, zahrady, parky a náměstí. Tyto krásné květiny si však zahrádkáři zamilovali i pro jejich nenáročnou údržbu, jednoduchou péči a bohaté kvetení. Přesto se však může stát, že nepokvetou tak hojně, jak by si jejich pěstitelé přáli. Tomu však může pomoci šikovné domácí hnojivo.

Proč je hnojení petúnií důležité

Petúnie aktivně kvetou přibližně čtyři až šest měsíců, během nichž spotřebovávají z půdy značné množství živin a prospěšných prvků. Proto je nezbytné jim dodávat kvalitní hnojiva, která podpoří jejich růst a zajistí úchvatnou přehlídku květů. Komerční přípravky jsou sice snadno dostupné ve specializovaných obchodech, ale často je výhodnější sáhnout po přírodních prostředcích, jako je manganistan draselný, peroxid vodíku a kyselina boritá.

Tyto látky pocházející z lékáren podporují bujné kvetení, posilují zelené listy, zvyšují živost květních pupenů a odrazují škůdce. Ne vždy se však hodí. Pokud totiž petúnie již vykazují známky vadnutí nebo slabého růstu, mohly by jim tyto prostředky spíše ublížit. V takových případech je prospěšné přihnojit je roztokem kvasnic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit hnojivo z kvasnic

Roztok kvasnic připravíte tak, že ve 2 litrech vody rozpustíte 20 g suchých kvasnic a 2 polévkové lžíce cukru. Vzniklý roztok důkladně promíchejte a nechte jej přibližně dvě hodiny odstát na teplém místě. Poté ho zřeďte vodou v poměru 1:5. Tento roztok lze použít jak pro kořenové, tak pro listové hnojení (v takovém případě ho však nařeďte spíše v poměru 1:7). aplikujte ho podle potřeby jednou za týden až dva. Už po několika zálivkách vaše petúnie ožijí, zrychlí svůj růst a zároveň vytvoří nová poupata, která nebudou předčasně usychat.

Jen samotné kvasnice nestačí

Kvasinky však díky své aktivitě ochuzují půdu o fosfor a draslík. Proto je důležité po tomto hnojení petúnie ošetřit i roztokem dřevěného popela. Jak ho připravit? Jednoduše smíchejte 1,5 šálku popela s 10 litry vody a malým množstvím tekutého mýdla a aplikujte nejdříve po třech dnech od hnojení kvasnicemi. Postřik rostlin tímto roztokem zajistí jejich dlouhodobé a bohaté kvetení. Kromě toho lze dřevěný popel sypat i mezi rostliny v truhlíku – bude totiž uvolňovat živiny postupně a dodá tak vašim květinám výživu po celé léto.

Jak správně pěstovat petúnie iZdroj fotografie: Depositphotos

Celkově slouží dřevěný popel nejen jako organické hnojivo, ale také jako vynikající prostředek proti slimákům, roztočům a dalším škůdcům, jež by mohli zdraví a krásu vašich petúnií ohrozit. A kromě nich lze toto hnojivo použít i pro jiné balkonovky. Oblíbí si ho i:

  • všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia)
  • sporýš (Verbena)
  • paprskovka (Osteospermum eclonis)
  • dvojzubec alias balkongold (Bidens ferulifolia)
  • hledíkovka (Nemesia strumosa)
  • vitálka alias sanvitálie (Sanvitalia procumbens)
  • vějířovka (Scaevola)
  • muškáty (Pelargonium)

A u rostlin poškozených třeba úpalem můžete vyzkoušet i perfektní přírodní životabudič – kyselinu citronovou.

Na jaké osvědčené triky sázíte při pěstování balkonových rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články