Aby muškáty kvetly vydatně opravdu až do podzimu, nemusíte se uchylovat k chemii, skvěle vám postačí hnojivo z kopřiv a pampelišek.
Muškáty, známé také jako pelargonie, patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny. Kvetou delší dobu – obvykle od května až do prvních podzimních mrazíků. K tomu však potřebují správnou péči a výživu. Naštěstí si můžete vytvořit vynikající, cenově výhodné domácí hnojivo, jehož základní surovinou je docela obyčejný plevel.
Péče o muškáty od jara do podzimu
Muškáty jsou odolné a poměrně snadno se pěstují, což přispívá k jejich obrovské oblibě nejenom u nás, ale po celém světě. Aby se jim dařilo a kvetly hojně opravdu až do zámrzu, vyžadují především slunné stanoviště, proto je umístěte na místa, kam denně dopadá na několik hodin přirozené světlo. Zásadní je také správná zálivka. Květiny zalévejte pravidelně, alespoň dvakrát týdně.
Před dodáním nové dávky vody však zkontrolujte, zda již půda mírně vyschla. Příliš vlhká zemina v truhlíku či květináči totiž muškátům škodí a může vést k hnilobě kořenů. A posledním faktorem, který ovlivňuje, jak bohatě budou „královny balkonů“ kvést, je vhodné hnojení.
Podpora kvetení muškátů
Během fáze kvetení byste se měli vyvarovat používání hnojiv obsahujících velké množství dusíku, který se obvykle rostlinám podává na podporu zdravého růstu. V této fázi totiž vyžadují docela jiné živiny, a to především draslík a fosfor. Tyto prvky významně ovlivňují množství květů, které vaše muškáty vytvoří.
Zapomeňte na drahé (byť specializované) hnojivo v obchodě, existuje jednoduchá a cenově výhodná domácí alternativa, která funguje stejně dobře. Navíc je zcela přírodní a ekologicky bezpečná. Jde o kopřivový nebo pampeliškový tekutý hnůj, který obsahuje draslík, fosfor a také vápník, hořčík, železo a různé minerální soli.
Hnojení muškátů plevelem
Vytvoření a použití kopřivového nebo pampeliškového tekutého hnoje je opravdu velmi jednoduché a poradí si sním i začátečník. Při přípravě tohoto přírodního hnojiva jednoduše postupujte podle následujících kroků:
- Naplňte velký kbelík nebo nádobu 10 litry vody.
- Do vody přidejte 1 kg kopřiv nebo pampelišek.
- Kbelík postavte na tmavé místo. Pokud je to možné, pevně jej zakryjte, abyste minimalizovali uvolňování nepříjemného zápachu.
- Směs nechte kvasit 10 až 14 dní a během této doby její obsah občas promíchejte.
- Tekuté hnojivo je hotové, když z povrchu zmizí veškerá pěna.
Jak hnojit muškáty hnojem z plevele
Před použitím zřeďte tekutý hnůj vodou v poměru 1:10. Zředěný tekutý hnůj aplikujte na muškáty jednou za 2 až 3 týdny (během této doby ho uchovávejte v dobře uzavřené nádobě tam, kde vás nebude obtěžovat jeho zápach, jež se i přes veškerou péči občas uvolní). Nezapomeňte, že přehnojení může být pro rostliny škodlivé – nikdy to tedy s aplikací tohoto prostředku nepřehánějte – i přírodní hnojiva totiž mohou být ve vysokých koncentracích škodlivá. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.