Okurky se budou sklízet až do podzimu, pomůže kombinace popela a octa

Okurky mají právě teď tendenci podléhat nejrůznějším patogenům. Pokud jim však dopřejete trochu té správné výživy, vydrží ještě dlouho.

Hnojení okurek domácím přípravkem z mléka a manganistanu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Polovina srpna je obdobím, kdy okurky ve skleníku i v záhonu začínají ztrácet na vitalitě. Nemusí tomu však tak být natrvalo. Pokud je právě teď vyživíte dobře namíchanou směsí popela a octa, dodáte jim tolik potřebné živiny i ochranu proti škůdcům a nemocem. Stačí jen vsadit na osvědčený recept ostřílených zahradníků.

Všestrannost octa na zahradě

Ocet není jen běžným pomocníkem v kuchyni i domácnosti; může být také cenným přínosem pro zahradu. Při správném použití slouží jako vynikající hnojivo pro rostliny, kterým poskytuje základní živiny a podporuje jejich zdravý růst a vývoj. Kromě toho jim také poskytuje ochranu před škodlivým hmyzem a houbovými infekcemi, které by jinak mohly ohrozit produktivitu rostlin.

Ocet má pozoruhodnou schopnost posilovat jejich kořenový systém a zlepšovat u nich schopnost přijímat důležité živiny, jako je vápník a draslík. To vede k silnějším a zdravějším rostlinám s lepší odolností proti žloutnutí a dalším běžným problémům. Za vyzkoušení toho receptu tedy opravdu nic nedáte. Naopak, můžete jen získat.

Příprava roztoku octa a popela

Chcete-li využít společnou sílu octa a popela pro okurky, musíte si připravit jednoduchý, ale účinný roztok. Zde je návod, jak na to:

  • 1 šálek octa
  • 1 šálek dřevěného popela
  • 2 šálky vody
Okurky se budou sklízet až do podzimu, zajistí to popel a ocet iZdroj fotografie: Freepik

Nejdříve nasypte popel do vhodné nádoby, a poté k němu přidejte ocet a vodu. Důkladně promíchejte a směs nechte louhovat přibližně 24 hodin. Poté roztok zřeďte přidáním takového množství vody, abyste získali 10 litrů tekutého hnojiva. Roztok důkladně promíchejte, aby se ocet a popel ve vodě dobře rozptýlily. A neobejdou se ani bez přídavku dalších užitečných látek – skvěle jim může pomoci třeba to z fermentované trávy.

Hnojení okurek roztokem octa a popela

Při aplikaci roztoku octa a popela na rostliny okurek je nezbytné nalévat hnojivo přímo ke kořenům. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí zálivky na již vlhkou půdu. Roztok tedy aplikujte buď po vydatném zalití záhonů teplou vodou (pokud okurky pěstujete ve skleníku, nechte vodu na zálivku nejdříve vyhřát v něm) nebo jednoduše po dešti. Na každou rostlinu okurky aplikujte přibližně 1 litr zředěného roztoku a tento postup opakujte každých 14 dní až do konce vegetační sezóny.

Červnový booster pro okurky ze lžičky droždí a cukru iZdroj fotografie: Pixabay

Díky tomu budou vaše rostliny okurek plodit i v chladnějších měsících – tedy ve chvíli, kdy už to většina ostatních jednoduše dávno vzdala. A to proto, že vyvážené poměry živin, které poskytuje směs octa a popela, podporují nepřetržitý růst a produkci plodů a rovněž podporují další růst okurek a skvěle povzbuzují a posilují jejich imunitní systém, takže jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Složka octa v roztoku pak působí i jako přírodní repelent proti mnoha běžným zahradním škůdcům a chrání vaše okurky před možným napadením.

Jaké jsou vaše triky při péči o okurky na sklonku léta?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články