Není všem dnům konec: I v srpnu se dá sázet, například ředkev, hrášek nebo řepa

I uprostřed léta ještě můžete sázet nové rostliny a osévat nevyužité záhony. Potěší vás druhou úrodou, na které si opravdu pochutnáte.

Plata od vajec určitě nevyhazujte, na zahradě vám dobře poslouží i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když letní slunce postupně ustupuje blížícímu se podzimnímu vánku, mnozí zahrádkáři se mohou domnívat, že tím je hlavní vegetační sezóna na zahradě u konce. Ale není tomu tak – ještě teď je možné vysít či vysázet řadu plodin. Stačí si jen vybrat ty správné druhy.

Výsev ředkviček v srpnu

Ředkvičky obvykle potřebují k dosažení zralosti 20 až 30 dní. A i když se tradičně vysévají na jaře, konec léta je pro tuto činnost stejně vhodným obdobím. Ředkvičkám se daří při nižších teplotách, a proto jsou vhodné dokonce i pro podzimní měsíce. Výhoda jejich rychlého růstu vám navíc zaručí to, že si můžete vychutnat sklizeň dříve, než k vám dorazí první mrazy. Pro zajištění úspěšné úrody ředkviček je nezbytná správná péče, především dostatečná zálivka a včasné pletí

Řepa: všestranná příbuzná ředkviček

Řepa je další zajímavou možností pro pozdně letní výsadbu. Její delší vegetační období trvá 40 až 50 dní (pokud tedy chcete sklízet mladé a šťavnaté bulvičky) a na sklizeň se tedy můžete těšit v září a říjnu. Úspěšný růst řepy však vyžaduje několik zásadních opatření. V první řadě jí zajistěte dobře propustnou a úrodnou půdu. Řepě se daří na slunci, proto jí zajistěte dostatečné oslunění, které podpoří její silný růst. Dále dodržujte dostatečné rozestupy mezi rostlinami a myslete i na pravidelné zalévání a pečlivé pletí přispívá ke zdravé a bohaté úrodě.

Hrách pro pozdně letní zahradu.

Hrách lze vysévat v různých ročních obdobích (a to především ten cukrový, který dozrává opravdu rychle), včetně jara a podzimu, ale konec července až začátek srpna je vhodnou dobou pro pozdní podzimní sklizeň. Vyberte si však rané odrůdy, abyste zvýšili své šance na úspěšnou sklizeň před nástupem mrazů. Pro zdravý růst hrachu je prioritou dobře připravená půda a důsledná zálivka. Hrachu se daří v dobře propustné půdě a prospívá mu také plné sluneční světlo.

I v srpnu se dá sázet  ředkev, hrášek nebo třeba oblíbená řepa iZdroj fotografie: Pixabay

Japonská ředkev daikon

Japonská ředkev, obecně známá jako daikon, nabízí svérázné zpestření vašich pozdně letních zahradnických plánů. Tato chladnomilná plodina prospívá v chladném počasí a lze ji pro pozdní podzimní sklizeň vysévat i v srpnu. Daikon potřebuje ke zrání přibližně 50 až 60 dní, což jej předurčuje ke sklizni v říjnu nebo začátkem listopadu, v závislosti na místních klimatických podmínkách a konkrétní odrůdě. Pro optimální růst vyžaduje daikon dobře propustnou půdu a dostatek slunečního světla. A myslete tak na dostatečné rozestupy mezi rostlinami.

Mrkev: Dvouletá cesta od srpna do zimy

Mrkev, oblíbená pro svou všestrannost a výživovou hodnotu, patří mezi zeleninu odolnou vůči chladu. Tyto dvouleté rostliny mají schopnost vytvářet v prvním roce listy a ve druhém semena. Proto výsadba mrkve v srpnu poskytuje této plodině dostatek času na růst před příchodem zimy, takže si ji příští rok budete moci vychutnat mnohem dříve. Pokud však bydlíte v oblastech, kde se zima o slovo hlásí opravu brzy, pak se tomuto termínu výsevu mrkve vyhněte. Nejspíš by totiž přes zimu zmrzla. A pěstovat můžete i nejrůznější bylinky.

Naučte se, jak pěstovat bazalku pravou v květináči – je to opravdu jednoduché

Jakou zeleninu pěstujete na zahrádce na konci léta vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články